Зеленски вели „ќе бидам изненаден ако нè нападнат“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во Украина се издадени предупредувања за воздушни напади. Новинарот Иан Мекдоналд од Би-Би-Си јавува дека набљудувачката група која ја набљудува Белорусија пријавила борбен авион кој полетал во Белорусија, по што се огласи алармот. Се работи за видео од Миг-31 кое кружи на социјалните мрежи. Ваквите авиони се способни да носат нуклеарни ракети од типот „Кинжал“.

Претходно денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека Украина ѝ понудила на неговата земја пакт за ненапаѓање.

 

 

– Не знам зошто Украинците го прават ова. Од една страна бараат од нас да не влегуваме во војна со Украина во никој случај, нашата армија да не оди таму. Тие предлагаат да се склучи ненапаѓање пакт. Меѓутоа, од друга страна, тие подготвуваат хаос и ги вооружуваат милитантите. Полска и Литванија целосно полудеа. Зошто им треба ова? Не е јасно. Затоа сме принудени да реагираме жестоко – рече Лукашенко на средба за општествено-политичката состојба во државата.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека не ја исклучува можноста Русија да ја нападне неговата земја од соседна Белорусија.

– Меѓутоа, за Украина ќе биде вистинско изненадување доколку биде нападната од самата Белорусија – додаде истовремено Зеленски, цитиран од УНИАН.

Украинскиот претседател зборуваше на заедничката прес-конференција во Киев со неговиот фински колега Саули Ниинисто.

Британските медиуми посочуваат дека Русија ја искористи Белорусија како отскочна даска за инвазијата врз Украина на 24 февруари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img