4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Зеленски: Борбата за Соледар продолжува

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

И покрај руските извештаи за победа и заземање на малиот источноукраински град Соледар, украинскиот претседател Володимир Зеленски тврди дека борбите за градот продолжуваат.

-„Тешката борба за Доњецк продолжува“, истакна Володимир Зеленски во своето секојдневно видео обраќање во петокот навечер. „Борбата за Бахмут и Соледар, за Кремина, за други градови и села на истокот од нашата земја продолжува“, рече тој.

Тој лично им се заблагодари на украинските војници кои ги бранеа Соледар и Бахмут од руските напади. Голема благодарност до борците од единицата „Кракен“ за решителните акции за уништување на непријателот во областа Соледар“, рече Зеленски.

Во Бахмут, тој, меѓу другото, и оддаде почит на Меѓународната легија, единица составена од странски борци.

Руското воено раководство и озлогласената руска платеничка единица Вагнер распоредена во Соледар објавија дека го зазеле градот.

Руското Министерство за одбрана во петокот соопшти дека руската војска ја презела контролата врз рударскиот град, што ќе биде прв голем успех на Русија на бојното поле по половина година воени неуспеси против украинските сили.

Двете страни претрпеа големи загуби во битката за контрола на градот познат по рудниците за сол.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Елитната нуклеарна подморница ја „крпеле“ со секундарен лепак!

На британска нуклеарна подморница, која се ремонтира веќе седум години, пронајдени се завртки закачени со суперлепак. Тоа откритие сериозно го „збеснa“ шефот на британското Министерство...

Постојат многу начини на кои пиеме кафе и тие зависат од нашиот личен избор, вкус, моментално расположение, време од денот…

Постојат многу начини на кои пиеме кафе и тие зависат од нашиот личен избор, вкус, моментално расположение, време од денот… Во него ставаме разни додатоци...

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски

Уставниот суд реши да не поведе постапка по поднесок од пратеникот Антонијо Милошоски, откако утврди дека не се исполнети процесните претпоставки од одредбите на...
spot_img
spot_img
spot_img