Зеленска испрати јасна порака до Западот: границите на оваа војна се границите на Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Западните сојузници на Украина би можеле да ги надминат одложувањата во спроведувањето на мировниот план на земјата од 10 точки, доколку секоја земја преземе одговорност за еден дел од него, рече првата дама на Киев во интервју објавено во саботата.Олена Зеленска се обрати на Светскиот економски форум во Давос откако западните сојузници ги уништија надежите на Украина за брза испорака на борбени тенкови.

Таа за швајцарскиот дневен весник „Ноје Цуерхер Цајтунг“ изјави дека многу животи се изгубени затоа што Западот не успеал да и достави оружје на Украина на краток рок за да ги истера руските сили, а голем дел од инфраструктурата на земјата е уништена, како и дека други форми на потребна е помош.

-„Планот оди подалеку од тоа и вклучува и судски барања, како што е формирање на меѓународен суд за воени злосторства… и дека воените затвореници може да бидат вратени во Украина…“, рече таа. „Постои улога за која секоја земја може да преземе одговорност.

Планот објавен во ноември на самитот на Г20 од нејзиниот сопруг, украинскиот претседател Володимир Зеленски, исто така повикува на обезбедување помош во безбедноста на храната и енергијата и воспоставување механизми за спречување на ескалација на конфликтите во евроатлантската област.

Зеленска рече дека брзата испорака на оружје ќе ја забрза способноста на Украина да победи во војната.

За Украина тоа значи „да ја заштитиме нашата земја, нашите таленти и нашите деца…“, рече таа. „Границите на оваа војна се границите на Украина.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img