Здравствени придобивки од рибиното масло

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако може да го зголеми нивото на „добриот“ холестерол, се верува дека не може да го намали нивото на „лошиот“ холестерол.

Рибиното масло е еден од најчесто консумираните додатоци во исхраната. Богат е со омега-3 масни киселини, кои се многу важни за здравјето.

Што е рибино масло?
Рибиното масло е масло извлечено од рибино ткиво. Најчесто доаѓа од масни риби, како што се харинга, туна, аншоа и скуша.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рибиното масло може да ги заштити постарите лица од проблеми со очите
ЗДРАВЈЕ
24 април 2022 година
0

Омега масни киселини чувари на добро здравје
ЗДРАВЈЕ
23 октомври 2019 година
Светската здравствена организација (СЗО) препорачува да се јаде една до две риби неделно. Тоа е затоа што омега-3 масните киселини во рибата имаат благотворно влијание врз здравјето на луѓето, пренесува Vijesti.me.

Меѓутоа, ако не јадете една до две порции риба неделно, консумирањето рибино масло може да ви помогне да внесете доволно омега-3 масни киселини во вашето тело. Главните омега-3 масни киселини во рибиното масло се еикозапентаеноична киселина (EPA) и докосахексаеноична киселина (DHA).

Рибино масло и здравје на срцето
Срцевите заболувања се водечка причина за смрт во светот. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои консумираат риба имаат многу помала стапка на срцеви заболувања.

Рибиното масло има позитивен ефект врз здравјето на срцето и крвните садови на неколку начини:

Ниво на холестерол: може да го зголеми нивото на „добриот“ HDL холестерол. Сепак, се смета дека не може да го намали нивото на „лошиот“ ЛДЛ холестерол.

Триглицериди: Може да го намали нивото на триглицериди за околу 15 до 30 проценти.

Крвен притисок: Дури и во мали дози, помага да се намали крвниот притисок кај луѓе со покачени нивоа.

Плакета: Може да го спречи создавањето на наслаги кои предизвикуваат стврднување на артериите, а веќе формираните може да ги направи постабилни.

Може да помогне во лекувањето на одредени ментални нарушувања
Човечкиот мозок се состои од речиси 60 проценти масти, а голем дел од овие масти се омега-3 масни киселини. Ова е причината зошто омега-3 масните киселини се неопходни за нормално функционирање на мозокот.

Некои студии покажуваат дека луѓето со одредени ментални нарушувања имаат пониски нивоа на омега-3 масни киселини во крвта. Интересно, истражувањата покажуваат дека додатоците на рибино масло можат да ги спречат или подобрат симптомите на некои ментални нарушувања.

На пример, примената на рибино масло може да ги намали шансите за психотични нарушувања.

Се очекува депресијата да стане втора најчеста незаразна болест до 2030 година. Интересно е да се забележи дека пациентите со тешка депресија имаат пониски нивоа на омега-3 масни киселини во крвта.

Истражувањата покажуваат дека рибиното масло и додатоците на омега-3 масни киселини можат да ги подобрат симптомите на депресија.

Како што стареете, функцијата на мозокот се забавува и ризикот од Алцхајмерова болест се зголемува. Луѓето кои јадат риба имаат тенденција да доживеат побавен пад на когнитивните функции во староста. Некои студии покажаа дека употребата на рибино масло, или внесувањето на омега-3 масни киселини, може да ја подобри меморијата кај здрави, постари возрасни лица.

Рибино масло и дебелина
Дебелината може значително да го зголеми ризикот од развој на други болести, вклучувајќи срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и малигни заболувања.

Некои студии покажуваат дека додатоците на рибино масло, во комбинација со диета или вежбање, можат да ви помогнат да изгубите тежина.

Позитивни ефекти врз здравјето на очите
Како и мозокот, очите се потпираат на омега-3 масни киселини. Здравјето на очите почнува да опаѓа во староста, што може да доведе до макуларна дегенерација (AMD) поврзана со возраста. Консумацијата на риба е поврзана со намален ризик од AMD.

Рибино масло и воспаление
Воспалението е начин на имунолошкиот систем да се бори против инфекцијата. Сепак, хроничното воспаление е поврзано со сериозни болести, како што се дебелината, дијабетесот, депресијата и срцевите заболувања.

Намалувањето на воспалението може да помогне во лекувањето на симптомите на овие болести. Бидејќи рибиното масло има антиинфламаторни својства, исто така може да помогне во лекувањето на состојби кои вклучуваат хронично воспаление во нивната патогенеза.

На пример, кај луѓето под стрес и оние кои се дебели, рибиното масло може да го намали производството и генската експресија на воспалителните молекули наречени цитокини. Се смета дека суплементите од рибино масло значително ги намалуваат болките во зглобовите, вкочанетоста и потребите од лекови кај луѓето со ревматоиден артритис.

Ефекти на кожата
Кожата е најголемиот орган во човечкото тело и содржи многу омега-3 масни киселини. Здравјето на кожата може да се влоши во текот на животот, особено во старост или по прекумерно изложување на сонце.

Покрај тоа, постојат голем број на кожни заболувања кои можат да имаат корист од додатоците на рибино масло, вклучително и псоријаза и дерматитис.

Рибино масло и бременост
Омега-3 масните киселини се неопходни за раниот раст и развој. Затоа е важно мајките да добиваат доволно омега-3 за време на бременоста и за време на периодот на доење. Додатоци на рибино масло кај бремени жени и доилки може да ја подобрат координацијата на рацете и здравјето на очите кај новороденчињата.

Некои студии покажуваат дека употребата на рибино масло кај трудниците се намалува го зголемува ризикот од развој на алергии кај децата.

Астма и алергиски состојби
Астмата, која може да предизвика едем во белите дробови и чувство на отежнато дишење, станува се почеста кај доенчињата.

Бројни студии покажуваат дека рибиното масло може да ги намали симптомите на астма, особено во раното детство и адолесценцијата. Во еден преглед на студии, беше откриено дека мајчиното внесување риба или омега-3 масни киселини го намалува ризикот од астма кај децата за 24 до 29 проценти.

Здравје на коските
За време на стареењето, коските почнуваат да ги губат есенцијалните минерали, што го прави поверојатно дека ќе се појават фрактури на коските. Ова може да доведе до состојби како што се остеопороза и остеоартритис.

Калциумот и витаминот Д се многу важни за здравјето на коските, но некои студии покажуваат дека омега-3 масните киселини можат да бидат корисни и за локомоторното здравје. Луѓето кои консумираат поголеми количини на омега-3 масни киселини имаат поголема густина на коските.

Дозирање
СЗО препорачува дневен внес од 0,2 до 0,5 грама (200-500 mg) омега-3 масни киселини, комбинирани EPA и DHA. Меѓутоа, доколку сте бремени, доите или имате зголемен ризик од срцеви заболувања, вашите дневни потреби се поголеми.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img