22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Здравствени придобивки од возењето велосипед

НАЈЧИТАНО

Размислувате да го додадете возењето велосипед во вашиот распоред на активности? Донесете позитивна одлука бидејќи благодарение на ова вашето тело ќе „профитира“.

Медицинскиот факултет Харвард на својата веб-страница истакна пет важни придобивки од возењето велосипед.

Ги штити зглобовите
Кога возите велосипед, целата тежина ја префрлате на силните карлични коски. Кога одите или трчате, тежината се пренесува на нозете, поради што зглобовите страдаат.

Возењето велосипед е добро за сите луѓе кои имаат проблеми со болки во зглобовите или артритис.

Тие обезбедуваат аеробни вежби
Аеробните вежби се одликуваат со многу умерен интензитет, па тие првенствено се насочени кон подобрување на нашето здравје.

Возењето велосипед е одлична форма на аеробно вежбање бидејќи педалата ја подобрува работата на нашето срце и мозок, а исто така има одлично влијание и на крвните садови.

Го поттикнува и лачењето на ендорфин, познат и како хормон на среќата, кој ни го подобрува расположението.

Ги зајакнува мускулите
Кога возите велосипед, ги користите речиси сите мускули. Поради исправената положба „работат“ и стомачните мускули кои помагаат во балансирањето, а се користат и мускулите на рацете и рамената.

Ги олеснува секојдневните активности
Придобивките од возењето велосипед се прошируваат на рамнотежа, одење, стоење, издржливост и качување по скали. Сите видови на физичка активност ќе станат полесни благодарение на возењето велосипед.

Тоа помага да се зајакнат коските
Активностите како што се педалите во кои телото треба да обезбеди отпор ја зголемуваат густината на коските. Намалената густина не е занемарлив проблем бидејќи може да доведе до остеопороза.

Но, пред да започнете интензивно возење велосипед, разговарајте со вашиот лекар ако имате проблеми со срцето, артритис или тенки коски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО