27.9 C
Ohrid
Tuesday, August 16, 2022

Зверев откри дека со години се бори со болеста

НАЈЧИТАНО

Најдобриот германски тенисер Александар Зверев во саботата јавно призна дека со години боледува од дијабетес и веднаш најави формирање на фондација за борба против болеста.

Актуелниот олимписки шампион, кој моментално се опоравува од тешката повреда и операција на скочниот зглоб, откри дека е дијабетичар од раното детство и боледува од дијабетес тип 1.

„Како момче не размислував многу за тоа, но како што растев се повеќе ми беше на ум“, вели Зверев, основач на фондацијата „Сервис против дијабетес“.

„Многу години подоцна и по успешни сезони, се чувствувам удобно и доволно самоуверено да излезам во јавноста со оваа иницијатива“, изјави 25-годишниот тенисер роден во Хамбург, кој се обидува да се опорави од тешката повреда во полуфиналето на Ролан. Гарос да биде подготвен за настап на УС Опен.

Покрај тоа што сака да биде пример за луѓето кои веќе имаат дијабетес и да ги поддржува децата кои „можат да останат здрави со соодветна превенција и активен животен стил“, неговата фондација ќе финансира и проекти за деца и млади луѓе погодени од дијабетес, како и како набавка на инсулин и други неопходни лекови за борба против дијабетесот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО