3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

За 20 дена двапати се заразила со корона

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

31-годишен шпански здравствен работник се заразил со коронавирус двапати за 20 дена, што е најкраткиот познат интервал помеѓу двете инфекции досега, тврдат шпанските научници.

Тестовите покажаа дека несреќната жена добила две различни варијанти – делта кон крајот на декември, а потоа омикрон во јануари.

Ова е доказ дека иако претходно сте имале ковид-19, после тоа може повторно да се заразите, дури и ако сте целосно вакцинирани, предупредуваат истражувачите.

Потребни се 90 дена помеѓу два позитивни теста за да се зборува за реинфекција во Обединетото Кралство.
Врз основа на таквата дефиниција, здравствените власти веруваат дека до почетокот на април, речиси 900.000 луѓе биле потенцијално двапати заразени со коронавирус.

Тешко е да се одреди точниот број на луѓе заразени двапати, бидејќи само секвенционирањето на целиот геном може да потврди дека инфекциите се предизвикани од различни видови на вирусот, а многу малку позитивни тестови ја користат оваа процедура.

По првиот позитивен ПЦР тест, Шпанката не развила никакви симптоми на болеста, но неполни три недели подоцна почнала да кашла и добила температура, поради што направила уште еден тест.

Понатамошната анализа на тестовите покажа дека пациентот е заразен со два различни соеви на коронавирус.

Говорејќи на Европскиот конгрес за клиничка микробиологија и заразни болести, авторот на студијата д-р Гема Ресио рече дека овој уникатен случај сугерира дека омикрон може „да го избегне претходно стекнатиот имунитет, без разлика дали е природен стекнат со други варијанти на коронавирус или вакцини“.

„Со други зборови, луѓето кои преживеале ковид-19 не можат да бидат целосно сигурни дека се заштитени од повторна инфекција, дури и ако се целосно вакцинирани.

„Сепак, и претходната инфекција со коронавирус и вакцинацијата се чини дека делумно штитат од развој на тешка болест и хоспитализација кај луѓе инфицирани со омикрон“, рече д-р Ресио од Институтот Катала де Салут во Тарагона, Шпанија.

Таа ја истакна важноста од следење на повторните инфекции кај целосно вакцинирани лица, што ќе придонесе за барање варијанти за избегнување вакцина.

Повторните инфекции со коронавирус нагло се зголемија во декември 2021 година, откако се појави многу позаразна варијанта на омикрон, а забележано е уште едно зголемување на бројот на заразени кога на почетокот на март се појави малку поинаква верзија наречена BA.2.

Претходно, еден процент од сите случаи на инфекција регистрирани во ОК беа регистрирани како втора инфекција, но сега тоа се зголеми на 11 проценти.

Повеќето луѓе веројатно ќе бидат заразени со алфа или делта варијанта, а потоа повторно ќе се заразат со позаразен омикрон.

Научниците предвидуваат дека на крајот секој ќе го преболи Ковид двапати, а некои веројатно повеќе од еднаш во животот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img