За шест дена, 13.000 починаа од Ковид во Кина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Кина објави скоро 13.000 смртни случаи поврзани со Ковид-19 во болниците помеѓу 13 и 19 јануари, од скоро 60.000 во месецот или нешто претходно, бидејќи нејзините експерти велат дека бранот на инфекции низ целата земја веќе го достигнал својот врв.

Ажурираниот број на смртни случаи од кинескиот Центр за контрола и превенција на болести беше објавен поради сомневањата за транспарентноста на податоците во Пекинг и е исклучително низок според светските стандарди.

Болниците и погребалните домови се преполни откако Кина го укина најстрогиот режим за контрола на Ковид-19 и масовно тестирање во светот на почетокот на декември, предизвикувајќи огромна економска штета и стрес.

Ненадејната промена на политиката, која следеше по историските протести против ограничувањата, го рашири вирусот низ популација од 1,4 милијарди луѓе кои беа во голема мера заштитени од болеста откако се појави во градот Вухан кон крајот на 2019 година.

Бројот на загинати што го објавија кинеските власти не ги вклучува оние што починале дома, а некои лекари рекоа дека биле одвратени да го наведат Ковид како причина за смртта.

На 14 јануари, Кина објави скоро 60.000 смртни случаи во болница поврзани со Ковид во периодот од 8 декември до 12 јануари, што е огромен пораст од повеќе од 5.000 смртни случаи пријавени претходно во текот на пандемијата.

Некои здравствени експерти очекуваат повеќе од милион луѓе да умрат од оваа болест во Кина оваа година.

Британската компанија за здравствени податоци Airfinity предвидува дека до 36.000 луѓе би можеле да умрат од Ковид на ден оваа недела.

Страв од експанзија во руралните средини
Стотици милиони Кинези патуваат низ земјата на семејни собири за време на новогодишните прослави, кои беа суспендирани според неодамнешните ограничувања за Ковид.

Здравствените власти се особено загрижени за ширењето на инфекции во руралните области помалку опремени за справување со големи епидемии.

Се проценува дека имало околу 110 милиони железнички патувања од 7 до 21 јануари, првите 15 дена од 40-дневната лунарна новогодишна миграција, објави официјалниот весник на Комунистичката партија.

Имаше вкупно 26,23 милиони патувања со железница, пат, брод и воздух, што е половина од бројките пред пандемијата, но сепак за 50,8 отсто повисоки од 2022 година, соопшти државната CCTV.

Масовното патување ќе ја рашири инфекцијата, но вториот бран на Ковид-19 е малку веројатен, рече Зунјо, водечки епидемиолог во кинескиот центар за контрола и превенција на болести, на социјалните мрежи во саботата.

Можноста за обновување на Ковид во Кина во следните два или три месеци е мала бидејќи 80 отсто од населението е заразено, изјави истакнат владин експерт.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img