17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

За три дена Путин ќе испрати предупредување до Западот – ќе прелета авион на судниот ден

НАЈЧИТАНО

Претседателот Владимир Путин ќе му испрати на Западот предупредување за „судниот ден“ во понеделник за време на прославата на 77-годишнината од победата на Советскиот Сојуз над нацистичка Германија.Се очекува Путин да одржи говор на Црвениот плоштад пред огромната парада на војници, тенкови, ракети и интерконтинентални балистички ракети, пренесува Ројтерс.

Летајте над катедралата Св. „Василија“ ќе вклучува суперсонични ловци, стратешки бомбардери Ту-160 и за прв пат од 2010 година, команден авион „Ил-80 на судниот ден“, кој ќе стане команден центар на рускиот претседател во случај на нуклеарна војна, соопшти руското Министерство за одбрана.

Дизајниран е со високо софистицирана технологија, а одредени детали се руска државна тајна.

Шеесет и деветгодишниот лидер на Кремљ постојано ја споредуваше војната во Украина со предизвикот со кој се соочи Советскиот Сојуз кога нацистите на Адолф Хитлер извршија инвазија во 1941 година.

„Обидот да се смират агресорите во пресрет на Големата патриотска војна се покажа како грешка која скапо го чинеше нашиот народ. Друг пат нема да направиме таква грешка, немаме право“, изјави Путин на 24 февруари, кога најави, како што рече, специјална воена операција во Украина.

Советскиот Сојуз изгуби 27 милиони луѓе во Втората светска војна, повеќе од која било друга земја, а Путин во последните години го критикуваше она што Москва го гледа како обиди на Западот да ја ревидира историјата на војната за да ја намали советската победа.

Иако 11.000 војници кои маршираат низ Црвениот плоштад заедно со 131 парче воена опрема, како што најави Министерството за одбрана, ќе бидат голем спектакл, конфликтот во Украина откри слабости на руските вооружени сили.

На Кремљ му беше ускратена брзата победа, а руската економија – силно притисната од санкциите – се соочува со својот најголем пад од падот на Советскиот Сојуз.

Во пресрет на 9 мај, во Москва и во западните престолнини се вртеа шпекулации дека Путин подготвува некаква посебна декларација за Украина, можеби директно објавување војна или дури и национална мобилизација.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги отфрли предлозите во средата, опишувајќи ги како „глупости“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО