18.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

За само еден ден војна, најбогатите Руси изгубија 39 милијарди долари!

НАЈЧИТАНО

Првиот ден од руската инвазија на Украина, најбогатите Руси изгубиле околу 39 милијарди долари, пресмета Блумберг.Најмногу загуби извршниот директор на Лукоил, Вагит Алекперов, 6,2 милијарди долари, додека акциите на Лукоил паднаа за околу 33 отсто.Извршниот директор на Северстал Алексеј Мордашов загуби 4,2 милијарди долари, а извршниот директор на Норилск Никел Владимир Потанин загуби 3 милијарди долари.Според истиот извор, рускиот референтен берзански индекс МОЕКС Русија забележа пад од 33 отсто, што е петти најлош пад во историјата на берзата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО