5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

За прв пат по повеќе од 60 години, бројот на Кинезите падна

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бројот на Кинези падна минатата година за прв пат од 1961 година, историска пресвртница што го означува почетокот на, најверојатно, долгиот период на опаѓање на кинеското население што би можело да ја види Индија да стане најнаселена земја во светот во 2023 година.На крајот на 2022 година, Кина имаше 1,41175 милијарди жители во споредба со 1,41260 милијарди една година порано, објави Државниот завод за статистика. Стапката на наталитет беше 6,77 новороденчиња на 1.000 луѓе, што е намалување од 7,52 во 2021 година. Ова е најниската стапка на наталитет досега.

Кина, исто така, имаше највисока стапка на смртност од 1976 година – 7,37 смртни случаи на 1.000 луѓе во споредба со 7,18 во 2021 година. Долгорочно, експертите на ОН предвидуваат дека бројот на Кинези ќе се намали за 109 милиони до 2050 година, три пати повеќе од прогнозата за 2019 година.

Демографскиот пад во голема мера е резултат на кинеската политика за едно дете од 1980 до 2015 година, како и на огромниот трошок за образование, поради што многу Кинези имаат само едно или ниту едно дете. Домашните демографи веруваат дека Кина ќе старее пред да се збогати, што ќе доведе до забавување на економијата поради падот на приходите и зголемување на јавниот долг поради зголемените трошоци за грижа за постарите граѓани.
Строгите мерки против Ковид-19 кои важеа три години, а потоа и наглото опуштање што ги наполни болниците дополнително придонесоа за демографски пад, велат експертите. Иако локалните власти воведоа мерки во 2021 година за да ги охрабрат луѓето да имаат повеќе деца, вклучувајќи даночни олеснувања, подолго породилно отсуство и субвенции за домување, овие мерки не се очекува да го променат трендот на долг рок.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Имунолог: Зголемен бројот на заболени од грип, препорачувам вакцинација

Имунологот Милош Марковиќ од Институтот за микробиологија и имунологија на Медицинскиот факултет во Белград посочи дека бројот на заболени од грип во Србија е...

Со остра реакција го предупреди западот, нивниот потег нема да остане без одговор

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека обидот на Западот да го конфискува рускиот имот нема да остане без...

Косово постави шест услови за формирање на ЗСО

Премиерот на Приштина, Албин Курти, денеска на седницата на Собранието во Приштина презентираше шест услови за формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), пренесува...
spot_img
spot_img
spot_img