16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

За прв пат во историјата: Мнозинството српски граѓани се против влез во ЕУ

НАЈЧИТАНО

За прв пат во историјата, недвосмисленото мнозинство српски граѓани се против влезот во Европската унија, покажува истражувањето на агенцијата Ипсос. Причина за тоа се притисоците што Србија ги трпи од ЕУ, а се однесуваат на воведувањето санкции против Русија, пишува Блиц.

Според истражувањето на споменатата агенција, дури 44 отсто од граѓаните се против евроинтеграциите, додека 35 отсто се за, а останатите 21 отсто не знаат или не сакаат да се изјаснат. По правило, поддршката за пристапување во ЕУ паѓаше во кризни ситуации – кога се зголемија притисоците врз Косово или кога беше прогласена пандемија на коронарен вирус. Сепак, никогаш немало пад на поддршката како во последните недели.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО