24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

За користење на лежалки во Грција исто така повеќе од 120 евра дневно

НАЈЧИТАНО

Се ближи времето за летен одмор и многумина ќе заминат на една од најпопуларните летни дестинации – Грција. Колку чини изнајмување лежалки во популарните туристички дестинации во Грција?

Цените за изнајмување лежалки варираат често и варираат дури и во еден град, во зависност од плажата, барот и датумот на посета. Повеќето грчки плажи, покрај делот каде што треба да изнајмите лежалка, имаат и посебен дел каде што можете да го поставите вашиот чадор за сонце, пешкир и друга опрема за плажа. На некои луксузни плажи за комплет лежалки мора да се одбијат повеќе од 120 евра дневно.

На полуостровот Халкидики, каде што има многу плажи, не се наплаќа дополнително користење на лежалки, но само доколку нарачате пијалок од одредена вредност (обично помеѓу 5 и 10 евра). Лежалки може да се изнајмуваат само на најпопуларните и најатрактивните плажи, пишува grckainfo.

Најевтината плажа во Касандра и во централниот дел на Халкидики е Неа Флогита, бидејќи можете да добиете комплет од три лежалки, чадор за сонце, маса и стол кога ќе купите пијалок за најмалку три евра. Меѓутоа, не е возможно да се тргне и да се врати подоцна или не можете да оставите пешкир на лежалката и да заштедите простор.

Најскапата плажа на Халкидики е плажата Бар Акинос, каде сет лежалки чини меѓу 20 и 25 евра. Во Ситонија, лежалките се наплаќаат и на популарните плажи во септември, а ретко се обезбедуваат бесплатно со пијалоци.

Најмалку пари за користење на лежалки ќе потрошите во Неос Мармарас, плажата Парадизо и градската плажа, каде со пијалок има комплет лежалки и чадор за сонце, кој чини од 3 до 5 евра, а најмногу во Логомандра, каде комплетот за плажа чини 25 евра.

Во регионот на Солун, цените на лежалките се движат од 2 евра во Аспровалта до 7 евра во Ставрос, цената на две лежалки со пијалоци во повеќето барови.

На Тасос, туристите проценуваат дека околу 80 отсто од плажите имаат лежалки на располагање кога нарачуваат плажи, а цените се движат од 5 до 10 евра, во зависност од плажата.

На некои поскапи плажи цените на комплетот се движат и до 30 евра, а на некои задолжително ручек во ресторан.

Во Лефкада, приближната цена на лежалките и чадорите, надвор од најексклузивните плажи, е од 6 до 8 евра по комплет, а туристите известуваат дека понекогаш не наплаќаат лежалки.

Тие малку поскапи плажи за пар лежалки и чадор за сонце чинат и до 30 евра, а некои нудат и бесплатни пијалоци од оваа вредност, пишува сајтот грчкаинфо.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО