1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

За една недела во Србија 9.500 заболени од грип

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Од 9 до 15 јануари во Србија се регистрирани 9.486 случаи на заболени слични на грип, со најголема зачестеност на појава кај возрасната група на деца до четири години, а потоа од пет до 14 години, соопшти Институтот. за јавно здравје „Милан Јовановиќ Батут“.

Во соопштението се наведува дека се регистрира регионална географска распространетост и среден интензитет на активност на вирусот на грип.

Врз основа на доставените резултати од лабораториските анализи на Националната референтна лабораторија за грип и други респираторни вируси на Институтот за вирусологија, вакцини и серуми „Торлак“, вирусот на грип е потврден во 18 области во Србија од почетокот на сезоната на надзор. .

Досега во Србија се потврдени сите три типа на вируси на грип, AH1 (pdm09), AH3 и тип B, со рамномерна фреквенција на подтиповите на вирусот на грип AH3 и AH1 (pdm09).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img