7.9 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

За еден ден во истата земја од гром загинаа 20 луѓе

НАЈЧИТАНО

Во удари од гром загинаа 20 луѓе во осум области на источната индиска држава Бихар за само 24 часа, јавува во средата Би-Би-Си. Повеќе грмежи со удари на гром се предвидуваат за денеска и утре во северните делови од земјава.

Надлежните од оваа држава апелираа до жителите внимателно да ги следат советите на властите за справување со катастрофи и најавија дека на семејствата на загинатите ќе им биде исплатена отштета во износ од пет илјади американски долари.

Во Индија, стотици луѓе годишно умираат од удари на гром за време на сезоната на монсуните.

Големиот број на жртви се должи на тоа што голем број луѓе во Индија работат на отворено.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО