1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

За дел од Хрватска е активиран црвен метео аларм, времето може да биде опасно

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поради ураганското невреме и бурните налети на ветерот, црвено предупредување е издадено за регионот Риека, Кварнер и Велебит, додека портокалово предупредување за југот на Далмација. Портокаловото предупредување за областа Госпиќ се однесува на мраз и нова снежна покривка.

За денеска, 21 јануари, е издадено предупредување за црвен ветер за регионот Риека, Кварнер и Кварнериќ, Велебитскиот канал и северна и централна Далмација. На места се очекува силно и многу силно, бурно и ураганско невреме, особено во подножјето на Велебит. Најсилните удари на ветерот од 35-100 јазли (65-185 km/h), а во регионот на Риека 130-200 km/h.

Портокалово предупредување за ветер е издадено за сплитскиот регион каде на места се очекува бурна врнежи со најсилен ветер од 65-130 км/ч, потоа за дубровничкиот регион каде е можна бурна јужна и јужна најсилните налети на ветер > 90 km/h, а за западниот брег на Истра и јужна Далмација. Таму се очекува силен и многу силен дожд, а на места силен и многу силен јужно невреме. Најсилните налети на ветерот 35-60 јазли (65-110 km/h).

Портокалово предупредување за мраз и снег е издадено во регионот на Госпиќ. Снег и нова снежна покривка се очекуваат особено во Лика и снежни наноси. Висина на снег > 15 см.

Подгответе се за голема појава на снег и/или мраз што ќе доведе до нарушување на патниот, железничкиот и воздушниот сообраќај и транспорт и ќе предизвика нарушување на активностите на отворено, предупредува Дирекцијата за цивилна заштита.

Снег ќе врне во повеќето региони, почести на источните и планинските предели, а долж крајбрежјето врнежи од дожд, особено на јужниот дел, каде ќе има врнежи со грмежи.

На копно дува претежно умерен ветер од северен и североисточен правец, засилен на северозапад и на планините. Во поголемиот дел од Јадранот ќе дува силен дожд со налети на невреме, во северниот дел ќе дува урагански, а само на крајниот јужен засилен јужен и јужен ветер. Највисоката дневна температура на воздухот на копно е претежно од -2 до 3, на Јадранот од 5 до 10 Целзиусови степени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...
spot_img
spot_img
spot_img