4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

За време на претресот (кај Трамп), агентите на ФБИ пронајдоа документи кои ја опишуваат воената одбрана на странска влада, вклучувајќи ги и нејзините нуклеарни капацитети

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„За време на претресот (кај Трамп), агентите на ФБИ пронајдоа документи кои ја опишуваат воената одбрана на странска влада, вклучувајќи ги и нејзините нуклеарни капацитети, велат извори запознаени со ситуацијата“, објави Вашингтон пост. Според написот, во документите во вилата во Флорида биле опишувани тајните операции на САД во толкав детал што дури највисоките функционери во САД не ги знаеле овие нешта.

Наводно, пристап до податоците имале само претседателот и ограничен број службеници на администрацијата.

Претресот кај Трамп се случи на 8 август поради незаконско користење, кражба и уништување на службени материјали. Беа запленети стотина документи. Трамп тогаш ги демантираше информациите дека има доверливи документи за нуклеарното оружје на други земји, додека агентте на ФБИ барале документи поврзани токму со ова.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img