21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Захарова се потсмева со заминувањето на Кока-Кола од Русија

НАЈЧИТАНО

Портаролката на руското МНР, Марија Захарова, на Телеграм се пошегува со одлуката на Кока-Кола да го прекине своето производство во Русија.

„Кока-Кола објави дека повеќе нема да произведува и продава пијалоци од брендот во Русија. Господи, со што ќе ја измиеме ‘рѓата?!“ се потсмева дипломатката.

Во Русија има десет фабрики на Кока-Кола. Американското седиште објави прекин уште на почетокот на март поради окупацијата во Украина, но производството на пијалоци продолжи.

Вчера, дистрибутерот на компанијата за Русија и официјално го најави прекинот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО