15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Захарова им се обрати на властите во Киев за тоа дека ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје предизвикува зголемена загриженост

НАЈЧИТАНО

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска објави соопштение во кое им се обрати на властите во Киев за тоа дека ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје, најголемата во Европа, предизвикува зголемена загриженост.

Захарова со соопштението пренесува дека ситуацијата ја „ескалирале украинските власти“ наведувајќи дека Киев „шири дезинформации за наводно влијание на руските претставници во електраната за обезбедување на нејзината безбедност“.

– Постојано нагласуваме дека Русија покажа најголема одговорност во однос на украинските нуклеарни постројки и направи се што е во нејзина моќ за да обезбеди не само соодветно ниво на нуклеарна и физичка безбедност, туку и најголема можна транспарентност во ова прашање – тврди Захарова во соопштението упатено до Киев.

Таа натаму наведува дека на крајот на јуни 2022 година, Русија, заедно со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), предводена од генералниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси, подготвувала посета на оваа нуклеарна централа за да се потврди усогласеноста со безбедносните стандарди и имплементацијата на заштитни мерки, но дека посетата не се одржа бидејќи Секретаријатот на ОН одби да ја поддржи иницијативата на Секретаријатот на МААЕ под слабо оправдување за недоволна безбедност и лош тајминг за посетата.

– Попречувањето на посетата беше од корист на режимот во Киев и неговите западни спонзори, кои не беа задоволни што главниот директор, експертите на Агенцијата и меѓународните претставници вклучени во мисијата ќе имаат можност да ја видат реалната ситуација во Запорожје и самите да се уверат во исправноста на неговото функционирање – наведе Захарова.

Таа го нападна режимот во Киев за нарушување на безбедноста на нуклеарната централа.

– По прекинот на посетата, вооружените провокации на Киев против нуклеарната централа се зголемија повеќекратно: беа извршени напади со беспилотни летала на територијата на централата, како и акции насочени кон заплашување на нејзиниот персонал. Руското Министерство за надворешни работи постојано ги пријави овие инциденти во МААЕ – вели Захарова.

Захарова на крајот заклучува дека акциите на Украина ги прекршиле сите седум принципи за нуклеарна безбедност формулирани од генералниот директор на МААЕ, игнорирајќи ги резолуциите на Генералните конференции на МААЕ од 1985 и 1990 година, кои наведуваат дека секој вооружен напад или закана од напад врз нуклеарни постројки ги прекршува принципите на Повелбата на ОН, меѓународното право и Повелбата на МААЕ.

– Го предупредуваме режимот на Зеленски да не продолжува со провокации насочени кон најголемата нуклеарна централа во Европа, бидејќи тоа може да доведе до нуклеарна несреќа што ќе има последици не само за Украина. Ја повикуваме меѓународната заедница да биде внимателна по ова прашање и да ги осуди постапките на властите во Киев – заклучува портпаролката на руското МНР во соопштението упатено директно до украинските власти.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО