2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Захарова вели „ова е потврда дека Западот планирал војна“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По денешната одлука на Германија да испрати тенкови „Леопард 2″ во Украина се огласи и портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, која одлуката ја оцени како „потврда дека Западот планирал војна против Русија”. Истовремено, Блумберг соопшти дека САД ќе испратат 31 тенк „М1 Абрамс“ и нова воена помош вредна 400 милиони долари. Се очекува официјална изјава од американскиот претседател.

Тенкот Абрамс е во употреба од 1980 година и оттогаш се произведени околу 10.700 во различни верзии. Се користеше во Заливската војна, како и во војните во Авганистан, Ирак и Јемен.

– Претседателот Бајден ќе објави дека ќе испорача тенкови „М1 Абрамс” во Украина – рече изворот и додаде дека пакетот што ќе биде објавен може да вклучува тенковска единица, односно контингент од 30 до 50 тенка.

Американската администрација тврдеше дека во оваа фаза не е соодветно на Украина да ѝ се дадат тенкови „Абрамс”, повикувајќи се на скапото одржување и обуката.

Меѓутоа, официјалните претставници кои разговараа со американските медиуми сугерираа дека ставот на Вашингтон се променил при телефонскиот разговор на 17 јануари меѓу Бајден и германскиот канцелар Олаф Шолц, наведува Анадолија.

Тенкот Абрамс е во употреба од 1980 година и оттогаш се произведени околу 10.700 во различни верзии. Се користеше во Заливската војна, како и во војните во Авганистан, Ирак и Јемен.

Претходно денеска Германија одобри испраќање на тенкови Леопард 2 во Украина и нивен повторен извоз од земјите партнери.

Во првиот пакет во Украина ќе бидат испорачани 14 Леопард 2 од германските воени резерви, а Берлин ќе обезбеди логистика и муниција.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img