23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Захарова вели луѓето се отруени, а никаде немаш Анџелини да ги држат децата за раце

НАЈЧИТАНО

Што е полошо од бомбардирањето на Белград со осиромашен ураниум, земјата се труе многу години, и до десет години, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Во интервју за АТВ на Бања Лука, таа рече дека не се убиени само Срби, дека загинале и војници на НАТО, главно Италијанци, кои долги години не можат да добијат отштета.

– Никој ништо не им кажал, а потоа се разболеле од онколошки болести – вели Захарова.

Таа додаде дека поради бомбардирањето со осиромашен ураниум се раѓаат болни деца, дека храната и земјиштето се заразени.

– И нема плачење од јавноста, јавни бунтови на правни организации, кои би дале грантови од Европската Унија за решавање на овие или оние проблеми, како да им се исплати компензација на луѓето, како да се однесуваат со луѓето и слично. Никакви Анџелини Џоли не лета за Белград и не држи за раце деца кои се раѓаат болни затоа што нивните родители биле отруени. Тоа не е интересно, тоа го нема – рече таа.

– Ги нема ниту Хирошима и Нагасаки. Ако одите во Јапонија, обидете се да најдете Јапонец кој ќе ви каже дека биле бомбардирани од Американците. Поверојатно е дека тие ќе речат дека со нуклеарно оружје биле цел на Советскиот Сојуз – рече Захарова.

– Кој после сето тоа му даде право на Вашингтон да се смета себеси за армија на светот – праша таа.

– Не откупија ниту една детска солза, ако сега ги користиме зборовите на Достоевски. Тие не откупија ниту една детска солза, а имаше галаксии од тие солзи. И сега, Белград. Постојано повторуваме, веројатно ги слушаат моите изјави на Балканот. За мене тоа е лична приказна, ништо не ме обврзува, немам роднини, немам крвни врски со Балканот, имам пријатели таму, одев во училиште каде што во мојот клас имаше деца од поранешна Југославија, тие беа различни националности, им беше многу тешко сами да одлучат за својата иднина итн. По летните одмори донесоа фотографии и приказни за тоа што се случува таму, бидејќи тоа беше почетокот на деведесеттите и кога светот гледаше во 1999 година како цивилизирана земја, САД со помош на цивилизираните европски земји бомбардираа цивилни згради и цивили во централна Европа, уништувајќи ја кинеската амбасада, тоа им се случи. Специјално ја бомбардираа телевизијата, заедно со луѓето што беа таму, но и сѐ останато. И сето тоа траеше повеќе од два месеци – изјави Захарова за АТВ.

Таа додаде дека и кај неа, како и кај повеќето луѓе, после тоа започнал отпорот.

– За мене светот повеќе не можеше да биде ист. Тој се промени. Но, тие не застанаа ниту тука. Потоа следуваше и Ирак – заклучи Захарова.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО