2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Затворено е барањето за ин витро оплодување со увозен репродуктивен материјал

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Телефонското пријавување за ин витро оплодување со репродуктивен материјал од странство почнува денеска, но од сабота ќе почне електронското пријавување, изјави директорката на Републичкиот фонд за здравствено осигурување, Сања Радојевиќ Шкодриќ.

Таа за РТС изјави дека за жени до 45 години процесот се спроведува на државен трошок, додека жените над 45 години можат да аплицираат за оплодување на свој трошок.
Радојевиќ Шкодриќ посочува дека почнуваат апликациите за ин витро оплодување со репродуктивни клетки од странство.

Таа објасни дека преку порталот е-администрација се реализира се – од регистрација до закажување увид.

Што се однесува до потребната документација и анализи, паровите, односно слободните жени, ќе треба сами да ја подигнат.

„Право на оваа постапка на трошок на државата имаат сите жени до 45 години, без разлика дали имаат партнер, но една од нив не може да стане родител или самохрани жени кои немаат партнер или сакаат да станат мајка“, рече Радојевиќ Шкодриќ.

Ќе се овозможат вкупно шест процедури на трошок на државата – три стимулирани процеси на ин витро оплодување со дониран материјал и три крио-ембрионот трансфери, појасни таа.

За ин витро оплодување со увозен репродуктивен материјал или на свој трошок можат да аплицираат и жени над 45 години.

„Без разлика дали се пријавуваат на државен или на свој трошок, тие се целосно еднакви во постапката, нема чекање. За оние кои нема да аплицираат на државен трошок, тоа ќе биде можно и во државните и приватните клиники“, нагласи Радојевиќ Шкодриќ.

Досега имало вкупно 300 пријави, од кои 10 отсто се самохрани жени, додека 90 отсто се парови, вели директорот на РФЗО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img