2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Заробени со дете во Азовстал 65 дена: Никој не веруваше дека ќе ја напуштиме фабриката

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Наставничката од Мариупол, Ана Заицева за украинскиот портал The Village раскажала за својот престој во Азовстал. Повеќе од два месеци поминала во „тврдината во градот“ со својот шестмесечен син. Бомбардирање, недостаток на храна, модринки од спиење на палети… се сеќава дека се криел во подземно засолниште. И обиди за евакуација: неуспех по неуспех. Но, кога конечно успеала да ја напушти фабриката, Русите ја однеле во филтрационен камп. „Од моето презиме беше јасно дека сум сопруга на војник. Имаа повеќе информации за мојот сопруг отколку јас.

Украинската учителка Ана Заицева поминала 65 дена со своето шестмесечно бебе во фабриката за челик Азовстал за време на опсадата на Мариупол. За украинскиот портал The Village, таа зборуваше за животот во комплексот, кој стана последниот бедем на украинското востание во пристанишниот град. Украинските сили кои се кријат во фабриката за челик ја издржуваат руската опсада со месеци, давајќи им доволно време на украинските сили на други места во земјата да се организираат и да ги обезбедат западните области. Последните војници се предадоа на 20 мај.

Гранатирањето започна веднаш штом излеговме надвор
Ана Заицева пред војната предавала француски јазик во училиште во Мариупол. Таа се омажи за Кирил пред една година, а пред шест месеци стана мајка на момчето Свјатослав. Кирил бил маринец, но по раѓањето на неговиот син, тие одлучиле дека воената професија не е погодна за семеен живот. Така се вработил во Азовстал.

На 25 февруари, кога Кирил веќе заминал на работа, во близина на нивниот дом почнале да паѓаат гранати. Кирил ја известил дека семејствата на вработените се кријат во челичарницата. „Зедов документи, ќебиња, храна за неколку дена, пелени и детска формула бидејќи чувствував дека го губам млекото поради стрес. Непотребно е да се каже дека тоа не беше доволно. Отидовме во Азовстал со нашите родители и синот “, рече таа.

Првото засолниште беше мало, наменето само за чекање, во него немаше кревети, само клупи. Кога стигнале во прифатилиштето, таму веќе имало десет луѓе. „Поминавме една недела на клупи и речиси без храна“, рече таа. „Беше многу опасно да се напушти засолништето бидејќи гранатирањето започна веднаш. По пет минути на ден, излегов на површина со детето, стоевме на вратата и дишевме“, опиша таа, додавајќи дека затворите имаат и повеќе време за шетање на отворено.

На 28 февруари нејзиниот сопруг и рекол дека не може да остане во прифатилиштето. Решил да се приклучи на Азовскиот полк, кој во тоа време веќе бил во фабриката. Одлуката за нив ја оправда со тоа дека семејството ќе остане заедно. Но, не беше така. Кирил дошол во засолништето само два пати. Еднаш неделно добивале храна и лекови, но прво војската печатела клучни вести, но подоцна само им ја кажувале веста. Кирил потоа бил назначен да работи низ целиот град, а се вратил во Азовстал дури откако бил тешко повреден. Бидејќи мислеле дека е мртов, еден ден легнал на бетонот. „Носев медалјон за самоубиство – воена значка со информации на мојот сопруг. Им го покажав на азовските војници барем нешто да ми кажат. Но, тие не сакаа да се нервирам “, рече таа.

Сите детски игри се вртеа околу храната
На почетокот на март нивното засолниште беше погодено од ракета. Поради недостиг на храна и бидејќи засолништето не било одржливо, тие се преселиле во поголем бункер, подлабоко во лавиринтот Азовстал. Засолништето било колку трисобен стан, а во него живееле 75 луѓе. Меѓу нив имало 17 деца, а Свјатослав – кој тогаш имал 3,5 месеци – бил најмладиот. Во него поминале 58 дена и едвај ги напуштиле засолништата.

„Во споредба со другите деца, мојот син имаше среќа. Не му требаше многу храна, излезе од засолништето со образи. Другите деца, на возраст од три до пет, сепак, беа постојано гладни. Сите нивни игри се вртеа околу храната“, опишува Ана Заицева. Возрасните зготвија водена супа со тестенини и прстофат пченкарно брашно. „Тоа не беше задоволувачко и не бевме убиени. Војската ни носеше по нешто секоја недела. Ни дадоа се што имаа. На прашањето за нивната ситуација, тие рекоа дека се е јасно. Главната работа е што ние и нашите деца да преживееме и да го напуштиме Азовстал “, рече таа. „Никој во засолништето не веруваше дека ќе излеземе“, додаде таа.

Во засолништата, цивилите носеа фабрички униформи – тие беа доволно топли и дебели за да се заштитат од урнатините. Сокриле цивилна облека и ја облекле за прв пат пред евакуацијата.

Спиеја на кревети на три ката, но ги имаше премалку. Така тие импровизираа и направија кревети од дрвени палети и пена. Овие беа тешки, спиењето на нив беше болно, а како резултат на тоа се формираа модринки на нивните тела. „Подоцна, во филтерот ќе не обвинат за овие модринки. Ќе се посомневаат дека сме војници, бидејќи цивилите немаат модринки“, рече Ана Заичева.

Обиди за евакуација: неуспех по неуспех
За тоа време, повеќепати се обидувале да се евакуираат од челичарницата, но евакуацијата не била успешна. На 15 март челичарницата се обидела да го напушти првиот конвој, но поради гранатирањето морале да се вратат во Азовстал. На 25 април Ана Заицева и нејзиниот син, заедно со многу Украинци и двајца руски воени затвореници, излегоа на површина. „Но, примирјето беше прекршено од руските војници“, рече таа. Во гранатирањето се ранети четворица украински војници, еден од затворениците е убиен. „Руски дрон леташе над зградата 24 часа на ден. Беше невозможно да се напушти “, рече таа. Тој ден зградата била погодена од бомба Тритон, а тие останале заробени под урнатините до утрото кога војската ги ископала.

Ана и нејзината мајка се повредени, мајка и паднала и и ја скршила раката. „Ова беше сомнително и за руските војници во филтер-логорот, тие претпоставуваа дека мајка ми е повредена додека учествувала во непријателски операции“, рече таа.

„Сите моравме да поминеме низ филтрација, но некои не се вратија“
Заиќ го напушти Азовстал по повеќе од два месеци. По пристигнувањето од фабриката, ги пречекаа претставници на Обединетите нации, Црвениот крст и црквата, а по неколку метри уште двајца руски војници со митралези се качија во автобусот за евакуација и ги придружуваа евакуираните се до филтер кампот. . „Сите моравме да поминеме низ филтрација, но некои не се вратија. Постапката траеше околу четири часа “, рече таа.

Кампот беше сличен на воен камп, имаше многу униформирани лица, оружје и бели шатори. Ги разделија жените и мажите. Морале да се соблекуваат голи, жените биле претресени од руски војници. Тие ги скенираа нивните документи и телефони, преземаа информации за контакт, слики и социјални медиуми. „Тие знаеја се за нас и нашите најблиски. Од моето презиме беше јасно дека сум жена на војник, „рече таа, додавајќи“, тие имале повеќе информации за мојот сопруг отколку јас“.„После тоа, сите бевме испрашувани“, рече таа. Покрај војниците, наставничката била испрашувана и од агенти на руската безбедносна служба. „Кога беше јасно дека нема да им кажам ништо, трет војник се појави зад мене. Ме опколија и ми рекоа дека е подобро да им одговорам“, рече таа. Тензиите се зголемија, а во тој момент дошол француски претставник на Црвениот крст и прашал што се случува. „Му одговорив на француски. Еден чувар веднаш престана да разговара со мене и ми рече да му кажам да не гризе овде“, опиша таа.

Заицева и нејзиниот син сега се на украинска територија. Таа се надева на безбедно враќање на нејзиниот сопруг, кој е во руско заробеништво.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Дали ќе се исценираат инциденти, прашува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ и владата да одговорат дали зачестените бегства од затворите се смислено сценарио во коешто побегнатите се пуштени да предизвикаат инциденти во државата на...

Финската полиција нема да дозволи палење на свети книги како Куранот на јавни места

Финската полиција најави дека нема да дозволи палење на свети книги како Куранот на јавни места. Според финските медиуми, кои се повикуваат на новинската агенција...

Британија по излезот од ЕУ годишно губи по 100 милијарди фунти

Брегзит ја чини Велика Британија 100 милијарди фунти годишно (околу 124 милијарди долари) поради изгубеното производство, проценуваат експертите и додаваат дека британскиот БДП би...
spot_img
spot_img
spot_img