4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Заработката на благајните на продолжението на „Аватар“ надмина две милијарди долари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Театарската заработка на продолжението на „Аватар“ надмина две милијарди долари
„Avatar 2: The Path of Water“ успешно ги полни кината во Северна Америка и веќе влезе во тесниот круг на филмови кои надминаа две милијарди долари ширум светот, покажуваат прелиминарните податоци на специјализираната компанија Exhibitor Relations, објавени во неделата.

Со приход од 19,7 милиони долари овој викенд (петок до недела) во САД и Канада, наспроти 31 милион долари минатиот викенд, филмот за Џејмс Камерон доминира на бокс офисот шеста недела по ред.

Филмот заработи речиси 598 милиони долари во Северна Америка, а 1,43 милијарди во остатокот од светот, надминувајќи ја симболичната граница од 2 милијарди долари.

Во историјата на филмот, досега само шест филма оствариле таков профит, меѓу кои се и три филма на овој успешен канадски режисер („Аватар“, „Аватар 2“ и „Титаник“).

Долгоочекуваното продолжение на научно-фантастичниот блокбастер од 2009 година е сместено повеќе од една деценија по настаните од првиот филм и се одвива под вода.

Во својот петти викенд во кината, Мачорот во чизми 2: Последната желба го зазеде второто место со 11,5 милиони долари. Во овој филм, мачорот, кој најпрво се појави во второто издание на Шрек, а потоа и во подоцнежните две продолженија, се впушта во епска авантура за да си ги врати поранешните животи, бидејќи потрошил осум од нив, а му остана само еден.

На третото место со 9,8 милиони долари е трилерот „M3GAN“, приказна за застрашувачка кукла, робот програмиран да биде најдобар пријател на детето и најголем сојузник на родителите.

„Исчезнат“ на Ник Џонсон и Вил Мерик е четврти со 9,3 милиони долари, пред „Најлошиот сосед на светот“ на Том Хенкс кој заработи 9 милиони долари.

На шестото место е „Mayday“ (5,3 милиони долари), на седмото „House Party“ (1,7 милиони долари), на осмото „Me When I’m Reincarnated as a Slime“ (1,5 милиони долари), на деветтото „Black Panther : Wakanda Forever“ (1,4 милиони) и на десеттото место „The Whale“ (1,3 милиони).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img