4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Започна проширената американска обука во Германија за припадниците на украинските сили

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Војската на САД вчера почна со проширена борбена обука на украинските сили во Германија, со цел баталјон од околу 500 војници да биде подготвен да се врати на линијата на фронтот за да се бори против Русите во следните пет до осум недели, изјави генерал Марк Мили, началник. на Здружениот штаб на армијата на САД.

Мили, кој денеска планира да го посети полигонот Графенвер за од прва рака да види како оди програмата, изјави дека војниците кои биле на обука ја напуштиле Украина пред неколку дена.

Во Германија има оружје и опрема за нивна употреба. Засега Пентагон одбива да каже кога ќе започне обуката.

Т.н Обука за комбинирано оружје има за цел да ги усоврши вештините на украинските сили да бидат подобро подготвени, да започнат офанзива или да одговорат на зголемените руски напади. Тие ќе научат како подобро да се движат и да ги координираат единиците во борба, користејќи комбинирана артилерија, оклоп и копнени сили.

Зборувајќи со двајца новинари кои вчера патуваа со него во Европа, Мили рече дека обуката, во комбинација со употребата на ново оружје, артилерија, тенкови и други возила испратени во Украина, ќе биде клучна за да им се помогне на украинските сили да ја вратат територијата заземена од Русија. војна која трае речиси 11 месеци.

„Таа поддршка е навистина важна за Украина да може да се одбрани“, рече Мили.

Тој наведе дека целта е сите најавени испораки на оружје и опрема за Украина да бидат такви што новообучените сили да можат да ги користат и пред почетокот на пролетните дождови, оценувајќи дека „би било идеално“.

Новата обука доаѓа додека украинските сили се соочуваат со тешки борби во источниот регион Доњецк, каде што руската војска тврди дека го освоила малиот град Соледар. Украина вели дека нејзините сили се уште се борат за градот, но ако руските сили го заземат Соледар, тоа ќе им овозможи да се приближат до поголемиот град Бахмут, каде борбите се водат со месеци.

Русија изврши бројни ракетни напади низ Украина, вклучително и врз Киев, североисточниот град Харков и југоисточниот град Днипро, каде што бројот на загинати во нападот на станбена зграда се искачи на 30.

Мили рече дека треба да се увери дека обуката оди добро и да види дали е потребно нешто друго. тој додаде дека обуката треба добро да се вклопи и со испораката на опрема.

Досега, САД беа фокусирани на обезбедување на Украина со она што ѝ е најпотребно, а особено како да го користи широкиот опсег на западни вооружени системи што пристигнуваат во таа земја.

САД веќе обучиле повеќе од 3.100 украински војници како да користат и одржуваат одредено оружје и опрема, вклучувајќи хаубици, оклопни возила и ракетни системи Химарс. Други земји спроведуваат обука за оружјето што го снабдуваат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img