8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Започна гласањето на референдумот за приклучување кон Русија во четири украински региони

НАЈЧИТАНО

Референдуми за приклучување кон Руската Федерација започнаа во областите на Украина кои се целосно или делумно контролирани од Москва, пренесоа руските агенции.

Декларацијата на жители, која започна во шест часот наутро по средноевропско време, ќе трае до 27 септември во регионите Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје, кои сочинуваат околу 15 отсто од територијата на Украина, или колку Унгарија.

Киев и Западот одржувањето на референдумот го нарекоа „кражба“.

Киев, исто така, рече дека какви било референдуми за украинските територии кои се приклучуваат кон Русија ќе ја уништат секоја преостаната шанса за преговори меѓу Киев и Москва, додека поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев рече дека планираните референдуми за анексија на територијата под руска контрола на Украина трајно ќе ја сменат политичката карта на регионот.

Овој месец Украина започна контраофанзива во која успеа да врати голем дел од својата територија.

Проруските власти на окупираните украински територии со месеци зборуваат за референдуми, но последните успеси на украинските сили на бојното поле ги поттикнуваат сепаратистите итно да ги закажат.

Русија тврди дека е да им се даде шанса на луѓето во тие области да го кажат своето мислење.

„Од самиот почеток на операцијата кажуваме дека луѓето кои живеат во тие области зависи сами да одлучуваат за својата судбина, а сегашната ситуација потврдува дека тие сакаат да бидат господари на својата судбина. изјави оваа недела министерот за надворешни работи Сергеј Лавров.Украина тврди дека Русија има намера да ги намести изборните резултати како знак на поддршка од народот, а потоа да ги користи како изговор за анексија, слично на заземањето на Крим во 2014 година.

Членките на НАТО рекоа дека никогаш нема да ја признаат нелегалната и нелегитимна анексија на украинска територија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО