4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Запознајте се со посебна протеинска диета, со која постигнувате „здрава“ тежина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Диетата Дукан е диета која е воведена пред повеќе од 10 години од францускиот експерт за исхрана д-р Пјер Дукан. Диетата има четири фази и овозможува релативно брзо слабеење. Диетата Дукан ја започнуваме кога ќе ја пресметаме најоптималната тежина, врз основа на возраста, моменталната телесна тежина и други важни фактори кои ни помагаат да одредиме „здрава“ тежина. Потоа следи исхрана во четири фази. Дебелината Но, дали слабеењето лесно помага во заштитата од Ковид-19? КОРОНАВИРУС 04 јануари 2022 година 0 храна Која диета е соодветна за вас и како да ја изберете? СПИСАНИЕ 14 јуни 2022 година 0 храна DASH диета: Дали сакате да изгубите тежина и да почнете да се храните здраво? СПИСАНИЕ 12 ноември 2021 година 0 Направени се и одредени истражувања за ефикасноста на оваа диета. Еден од нив е цитиран од изворот. Ова е направено на група жени, а резултатите се ветувачки. Тие покажаа дека со оваа диета е можно да се симнат и до 15 килограми за осум до десет недели. Истовремено, експертите предупредуваат дека се работи за многу рестриктивна диета која може да има и здравствени последици. Токму затоа мора прво да се консултирате со соодветен специјалист! 4 фази од диетата Првата фаза трае до 7 дена и се нарекува фаза на напад. Во оваа фаза, можеме да консумираме неограничени количини на посни протеини и една и пол лажица овесни трици дневно. Втората фаза може да трае од еден до 12 месеци. Тоа се нарекува фаза на губење на тежината. Во оваа фаза сè уште доминираат посните протеини, можете да додадете и зеленчук без скроб и да консумирате по две лажици овесни трици секој ден. Профимедија Третата фаза е фазата на консолидација. Во оваа фаза, треба да опстојувате 10 дена за секој изгубен килограм (ако сте изгубиле 5 килограми, на пример, издржете 50 дена). Еден ден во неделата можете да јадете само посни протеини, инаку, освен посни протеини, можете да јадете и зеленчук, малку јаглехидрати, овошје и масти и две и пол лажици овесни трици дневно. Последната фаза е фазата на конзервација, во која ја следите претходната фаза и постепено ја додавате преостанатата храна. Мора да одржувате еден ден во неделата со посни протеини и уживање во овесни трици. Како да дизајнирате мени? Врз основа на правилата што важат за сите четири фази (опишани погоре), го подготвуваме менито: Профимедија Во првата фаза можеме да уживаме во: посно говедско, телешко, лова, свинско посно месо, живина без кожа, црн дроб, риба и школки (сите видови), јајца, млечни производи со малку маснотии, бакалар со млеко, јогурт, урда и рикота (до максимум 1 кг дневно), тофу и темпе, сеитан, замени за месо од пченичен глутен. Потребно е да се консумираат најмалку 1,5 литри вода и 1,5 лажици овесни трици дневно. Можете исто така да уживате во мали количини сок од лимон и кисели краставички и една кафена лажичка масло дневно (само за печење и готвење). Во втората фаза: додавате спанаќ, кељ, зелена салата и друг лиснат зеленчук, брокула, карфиол, зеленчук и бриселско зелје, пиперки, аспарагус, артишок, модар патлиџан, краставици, целер, домати, печурки, боранија, жалфија, праз, тиква, репа и кромид и подгответе тестенини. Дозволени се и некои корени и црвен грав. Мора да консумирате и две лажици овесни трици. Мастите се само за готвење и печење. Во третата фаза: јадете шолја овошје дневно, две кришки леб од цело зрно, малку сирење, тестенини или други житарки и компири (1 до 2 оброци на ден) и додавате оброк по ваш избор. Не смеете да заборавите на овесните трици. Четвртата фаза е последната фаза, во која го одржувате статус квото. Можете лесно да уживате во се од претходните фази. ИЗВОР: https://www.healthline.com/ Зачувај N1 на социјалните мрежи Facebook, Instagram и Twitter. Преземете ја нашата апликација: достапна за Android и iOS.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img