28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Запознајте го слаткиот пелин – сè попосакувано лековито растение

НАЈЧИТАНО

Дали некогаш сте слушнале за сладок пелин? Тоа е исклучително лековито растение кое во минатото се користело во традиционалната медицина во Кина, но денес го добива своето место и во западниот свет.

Слаткиот пелин со латинско име Artemisia annua L. припаѓа на големо семејство на пелин. Потекнува од Азија, а се вели дека ни го донеле Турците, за кои се вели дека го носеле со себе поради прекрасниот мирис кој ги одбива инсектите, а исто така им помага да лечат треска и да ја ублажат болката.

Слаткиот пелин расте како годишна грмушка и расте до висина од повеќе од два метри. Се бере на суво и убаво време и во погоден ден. Цветовите му мирисаат слатко и наликуваат на пелин, а вкусот е горчлив. Но, слаткиот пелин не само што има убав мирис и интересен вкус. Научниците, исто така, се повеќе ги откриваат неговите лековити ефекти. Има доста такви.

Кинескиот научник Јују Ту ја доби Нобеловата награда во 2015 година за откритието на артемисинин – примарна медицинска супстанција во пелин. Таа откри дека третманот со артемисинин значително ја намалува смртноста кај пациентите со маларија. Артемизининот е најважната лековита супстанција содржана во слаткиот пелин, но се вели дека неговите лековити својства се многу повисоки.

Тоа е моќен антиоксиданс
Неколку студии покажаа дека слаткиот пелин е исклучително ефикасен во борбата против оксидативниот стрес. Се покажа дека еден од нив ефикасно го намалува оксидативното оштетување на ДНК и ја зголемува антиоксидантната одбрана на телото.

Делува против бактериски инфекции и паразити
За ова извонредно растение се вели дека има исклучително силни антибактериски ефекти. Истражувањата покажуваат дека слаткиот пелин е ефикасен во ублажувањето на дијареата и гастроинтестиналните инфекции и дека се вели дека ги уништува паразитите и ги ублажува цревните проблеми предизвикани од нив. Се вели дека помага и при настинки (дури ги истражуваат неговите ефекти во борбата против Ковид-19). Слаткиот пелин содржи кварцетин и лутеолин – и антиинфламаторни и антигабични – и фитостероли, кои го инхибираат растот на бактериите кои предизвикуваат цревни проблеми.

Дали е можно да се помогне со ракот?
Слаткиот пелин исто така се најде под лупа на научниците поради ефектите што се смета дека ги има врз клетките на ракот. Бројни студии покажуваат ветувачки резултати, особено кај ракот на дебелото црево, дојката, белите дробови и панкреасот. Сепак, треба да се нагласи дека сè уште не се донесени јасни заклучоци за неговата ефикасност и употреба.

Слаткиот пелин може да се најде во различни форми: чај, тинктура, хидролат, есенцијално масло, маст, капсули (како додаток во исхраната).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО