Запленетата јахта на Усманов испловила од хрватското пристаниште

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Јахтата „Ирина ВУ“, во сопственост на компанијата на рускиот олигарх Алишер Усманов, близок на рускиот претседател Владимир Путин, која се наоѓаше на листата на санкции на ЕУ, САД и Велика Британија поради војната во Украина е украдена од марината Бетина на хрватскиот остров Муртер.

Сè уште не е јасно како јахтата долга речиси 35 метри и 240 тони, исчезнала од пристаништeто на кое била запечатена. Уште помалку е јасно како никој од надлежните не го забележал тоа три месеци.

Јахта моментално се наоѓа во турската марина Дидим на Егејското Море, а хрватското Министерство за море, трговија и инфраструктура дури минатата недела дозна за оваа бизарна кражба и очигледен пропуст на безбедноста.

Според податоците што може да се најдат на специјализираната веб-страница marinetraffic.com, јахтата „Ирина ВУ“ испловила од пристаништето Бетина на 6 октомври 2022 година, нешто по 10 часот, а три дена подоцна е закотвена во турското пристаниште Дидим.

Храватските медиуми пишуваат дека збрката околу исчезнувањето на јахтата, се случила бидејќи хрватската полиција немала официјални податоци или информации дека јахтата „Ирина ВУ“ е под санкции, па граничната полиција немала причина да интервенира и да го спречи овој луксузен брод да ги напушти хрватските територијални води.

Во Хрватска сега се води истрага во која  се вклучени хрватското државно обвинителство, Хрватската безбедносно-разузнавачка агенција и меѓународни служби, а распишана е и меѓународна потерница.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img