2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Замрзнати се банкарските сметки на телевизијата „РТ Франс”, француската филијала на руската телевизија „Раша тудеј”, суспендирана во Европската унија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Замрзнати се банкарските сметки на телевизијата „РТ Франс”, француската филијала на руската телевизија „Раша тудеј” (Русија Денес), суспендирана во Европската унија, посочија денеска синдикатите на таа телевизија.

Француското Министерство за економија појасни дека имотот на телевизијата е замрзнат со примена на најновите европски санкции, а не на иницијатива на француската држава.

„Со таа мерка, речиси сто вработени и околу 50 новинари најверојатно ќе останат без работа”, се вели во соопштението на секциите на синдикатот „Форс Увие” и Унијата на новинари (SJN) од „РТ Франс” кои истакнаа дека сметките се замрзнати со владина одлука. Тие посочија дека во прашање е доведена француската демократија, кога еден медиум може да биде исклучен без расправа.

Извор од француското министерство за „Франс прес” изјави дека мерката е дел од последниот пакет европски санкции од декември минатата година. За разлика од првите санкции воведени по почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, санкциите усвоени во декември предвидуваат „замрзнување на имотот” на засегнатите субјекти, додаде истиот извор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img