2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Замор: Знаете кога сето тоа е премногу, или само се надевате дека можете да издржите?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Вашето тело ќе ви испрати знаци кога ви треба ден за одмор (или два).

Кога последен пат си земал неколку дена одмор? Дали ова беше летото? Ако не одите на краток одмор, продолжен викенд или барем слободно попладне, заморот само ќе се зголемува.

Погледнете дали препознавате некој од следниве знаци дека вашето тело ви кажува дека треба да одите на одмор:

Игнорирате здравствен проблем
Одамна рековте дека ќе одите на лекар затоа што ве мачи коленото, но сеуште не сте. Дали чувствувате воспаление на мочниот меур, но немате време да одите во аптека, а камоли да се јавите на лекар. Вашите здравствени проблеми нема сами да поминат. Ако не можете да го најдете вистинскиот момент да се ставите на прво место и да се грижите за вашето здравје, вие сте под преголем стрес и веројатно премногу работите (дури и кога не треба).

Ви требаат слободни денови за да ја подобрите вашата благосостојба, да спиете малку и конечно повторно да се чувствувате добро. Само така ќе бидете достапни за сите.

Мозокот не работи како што треба
Дали во последно време забележавте дека постојано заборавате и често правите грешки? Можеби дури и го пропуштивте вистинскиот пат до дома или сте заборавиле состанок? Иако физички нема ништо лошо, мозокот е преоптоварен со информации и нема простор за меморирање или нормално функционирање.

Проблемите со концентрацијата, лошото извршување на задачите и слични проблеми укажуваат на тоа дека ви е потребен ментален одмор. Поминете еден ден без електронски уреди, одете на планинарење или во природа, поканете ги пријателите, занимавајте се со хоби…

Ви недостига да бидете заедно
Се чувствувате лошо, но не можете точно да одредите зошто точно? Може да имате негативни мисли или да станете вознемирени. Вака вашето тело ви кажува дека му недостига да поминува време со саканите, што очигледно го игнорирате. Помислете само колку пати сте откажале планови затоа што сте морале да работите или сте имале обврски. И колку пати сте се согласиле на нешто за што моравте да го жртвувате слободното време?

Сте изгубиле или сте здебелиле
Заборавете да јадете и запомнете само навечер кога сте многу гладни. Или не сте испиле цел ден, за што ве предупредува главоболката. Можеби сте тргнале на друг начин и сте се препуштиле на нездравата храна бидејќи едноставно немате време да готвите. Варење, зголемување или губење на тежината ќе ви дадат до знаење дека треба да одвоите малку време и да го прилагодите распоредот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img