2.1 C
Ohrid
Monday, November 28, 2022

Замор, главоболка, сува кожа… Ова се знаци дека ви недостасува важен минерал

НАЈЧИТАНО

Еден од исклучително важните минерали во нашето тело е калциумот, чија клучна задача е да го зајакне нашиот скелет. Околу 98% од калциумот во телото се наоѓа во коските, а овој минерал е неопходен и за одржување на здрави заби, срцето, нервите и мускулите.

Недостатокот на калциум може да доведе до остеопороза и можни фрактури на колкот, ‘рбетот и зглобот. Исхраната со ниска содржина на калциум е еден од неколкуте фактори кои може да го зголемат ризикот од губење на коскената маса.

Што предизвикува недостаток на калциум?
Жените во менопауза се изложени на поголем ризик да развијат дефицит на калциум бидејќи годишно губат околу 1% од нивната минерална густина на коските. За да ги одржувате коските цврсти по менопаузата кога ризикот од остеопороза се зголемува поради пониските нивоа на естроген, се препорачуваат 1200 милиграми калциум дневно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Осум намирници кои содржат повеќе калциум од една чаша млеко
ЗДРАВЈЕ
28 јануари 2022 година
0
Млечните производи се полни со калциум и збогатени со витамин Д. Дефицитот на калциум може да се појави кај луѓе кои не јадат млечни производи.

Луѓето кои имаат хипопаратироидизам (ретко нарушување во кое телото произведува премалку паратироиден хормон), исто така, може да имаат недостаток на калциум.

Недоволното ниво на магнезиум и витамин Д исто така може да доведе до ниски нивоа на калциум.

Симптоми на недостаток на калциум
Недостатокот на калциум обично е потешко да се забележи бидејќи обично нема никакви симптоми кои го сугерираат. На пример, човек може да има остеопороза без да биде свесен за тоа додека не скрши коска.

Од друга страна, може да се појават некои многу посериозни состојби кои укажуваат на недостаток на калциум, без да почувствувате никакви симптоми. Една таква состојба е хипокалцемија.

Меѓутоа, во некои случаи, недостатокот на калциум може да се манифестира преку следниве симптоми:

– чувство на печење или боцкање во рацете и нозете

– грчеви во мускулите

– прекумерна нервоза

– главоболки

– грчеви во мускулите на рацете, стапалата, рацете, нозете или лицето

– вкочанетост или пецкање во устата и прстите

– сува и груба кожа

– континуирано опаѓање на косата

– замор

– општа слабост

– неправилен срцев ритам

Portal Health советува да го посетите вашиот лекар доколку ги почувствувате овие симптоми. Екстремно ниското ниво на калциум може да предизвика оштетување на бубрезите, депресија, биполарно растројство, калцификација на мозокот, срцева слабост, напади или кома.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО