4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Закрепнувањето од премалку сон трае подолго отколку што мислите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Иако можеби мислиме дека една или две ноќи добар сон ќе можат да го „поправат“ телесниот часовник, истражувањето покажа дека дури и една недела добар сон нема да може да ја надополни или корегира една недела доцна легнување. и станување рано.

Недостатокот на сон го загрозува и физичкото и менталното здравје, а статистиката покажува дека 45 отсто од населението страда од проблеми поврзани со спиењето.

Една нова студија покажа дека луѓето кои спиеле 30 отсто помалку од потребното десет дена, не ја обновиле целосно когнитивната функција дури и по седум ноќи добар сон.

Иако студијата била мала, експертите за спиење се согласуваат со нејзините резултати.

„Она што го покажа студијата е дека постојат работи како меморијата и брзината на менталното процесирање кои не можат да се обноват толку брзо“, вели д-р Реј Дасгупта.

Експертите велат дека на мозокот му е потребен континуиран циклус на спиење за да научи нови вештини, да создаде нови спомени и да ги опорави умот и телото од секојдневните активности.

Дури и ако ја прескокнете вистинската количина на сон за само една ноќ или ако постојано спиете помалку од седум часа, тоа секако ќе има влијание, пишува Метро, ​​пренесува 24 сата.хр.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img