2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Закон на Путин: Драконски казни за одбивање да се мобилизира, грабеж, предавање и останато…

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша пакет измени на Кривичниот закон во врска со воената служба, кој предвидува затворска казна до 10 години за одбивање да учествува во воени или борбени операции за време на воена состојба или во услови на вооружен конфликт.

Се воведува кривична одговорност за разбојништво – кривично дело сторено за време на воена состојба или во услови на вооружен конфликт или борбени дејствија. За тоа кривично дело е предвидена затворска казна од шест до 15 години, пренесе Спутњик.

Доброволното предавање се казнува со затвор од три до 10 години, а дезертерството или непочитувањето на воениот рок се казнува до 10 години.

Дополнително, одговорноста за неизвршување на воени наредби, давање отпор на шефот на воената служба, произволно напуштање на местото на службата, затајување на службата, прекршување на правилата за служба, губење на воен имот, доколку е сторено „за време на воена состојба, во време на војна или во услови на вооружен конфликт“ се заострува или за време на борбени операции“.

Потпишан е и закон кој предвидува поедноставена процедура за добивање руско државјанство за странците кои склучиле договор за воена служба.

Некои промени се однесуваат на исполнување на договор поврзан со државен налог – повторените прекршувања на условите на договорот се закануваат од четири до осум години затвор, а ако задачата не е завршена или штетата е најмалку пет милиони рубли – од затвор од пет до 10 години.

Да потсетиме, рускиот претседател Владимир Путин во средата прогласи делумна воена мобилизација. Во превод, резервистите ќе бидат повикани во војска, а процесот започна веднаш.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img