15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Загрижувачки податоци: Минатата година секоја минута исчезнуваа по 10 фудбалски игралишта во прашуми

НАЈЧИТАНО

Огромни делови од тропските дождовни шуми беа изгорени или исчистени минатата година за сточарството и земјоделството, предводени од Бразил, изјавија научниците во четвртокот, предупредувајќи дека климатските промени сами по себе го отежнуваат надоместувањето на тие загуби.

Околу 11,1 милиони хектари шума беа изгубени во тропските предели во 2021 година, од кои 3,75 милиони хектари се во стари примарни шуми, според годишната студија на Global Forest Watch, Светскиот институт за ресурси (WRI) и Универзитетот во Мериленд. „Тоа се 10 фудбалски игралишта во минута. И тоа трае една година “, рече Род Тејлор, кој ја води програмата за шуми на WRI.

Научниците пресметале дека губењето на примарните тропски шуми во 2021 година резултирало со ослободување на 2,5 гигатони јаглерод диоксид во атмосферата, што е еквивалент на годишните емисии на фосилни горива во Индија. Повеќе од 40 отсто од загубата на вкупните примарни тропски шуми во 2021 година се случи во Бразил, каде што беа исечени или изгорени околу 1,5 милиони хектари прашума.

Следуваше Демократска Република Конго, каде исчезнаа речиси 500.000 хектари, додека речиси 300.000 хектари уништување на шумите во Боливија го достигнаа своето највисоко ниво од почетокот на евиденцијата во 2001 година.

Иако најновиот извештај покажа севкупно мало намалување на стапката на загуба на примарните тропски шуми во 2021 година, или 11 отсто помалку од една година порано, научниците истакнуваат дека стапките остануваат неодржливо високи. Надвор од тропските предели, извештајот покажа дека тајгата на северната хемисфера претрпе најголема загуба на дрвја во последните две децении.

Во невидена сезона на пожари, само Русија загуби 6,5 милиони хектари шумска покривка во 2021 година, што е историски рекорд.

Научниците предупредија на потенцијален маѓепсан круг во кој повеќе пожари предизвикуваат повисоки емисии на јаглерод, што пак помага да се подигнат температурите и да се зголеми ризикот од пожари.

Податоците за оваа година беа објавени откако 141 светски лидер ветија „запирање и враќање на загубата на шумите до 2030 година“ на климатскиот самит COP во Глазгов минатата година. Бидејќи најголемиот дел од загубата на шумите во 2021 година веќе се случила пред договорот, WRI рече дека најновите бројки може да се сметаат за „основа“ за проценка на ефективноста на дадените ветувања.

Научниците предупредија дека ќе мора да има континуиран и значителен пад на стапките на загуба на примарните шуми секоја година до крајот на деценијата за да се постигнат овие цели. „Климатските промени сами по себе го отежнуваат одржувањето на шумите што сè уште ги имаме“, рече Френсис Сејмур од WRI, додавајќи дека ова покажува императив да се намали загадувањето со стакленички гасови.

Неодамнешното истражување сугерира дека амазонската прашума би можела да биде поблиску отколку што претходно се мислеше до „точка на прекин“ што ќе доведе до нејзина неповратна транзиција во саваната и потенцијално ослободување на огромни количини на CO2 во атмосферата.

Во Бразил, каде што се наоѓаат околу една третина од преостанатите примарни тропски дождовни шуми во светот, уништувањето на неговите шуми се забрза во последниве години.

Исчезнувањата на прашумите поврзани со пожари, според WRI, често се поврзани со уништувањето на шумите за земјоделството и се зголемија за девет отсто минатата година во споредба со 2020 година.

Во западниот бразилски Амазон, клучните држави забележаа повеќе од 25 отсто зголемување на загубите од дождовните шуми кои не се поврзани со пожари од 2020 до 2021 година. „Веќе знаеме дека ваквите загуби се погубни за климата. Тие се штетни за биолошката разновидност. Тие се штетни за домородните народи и локалните заедници “, рече Сејмур, истакнувајќи неодамнешна студија која покажува дека шумите помагаат да се лади воздухот и да се складира јаглеродот.

Спротивно на тоа, во Индонезија, владината политика и активностите на приватниот сектор помогнаа да се намалат загубите на примарните шуми за 25 отсто минатата година од 2020 година, петта година по ред да се забави уништувањето, иако сè уште е на многу високо ниво. „Јасно е дека не правиме доволно за да им дадеме стимулации на оние кои се во позиција да го запрат губењето на шумите, да ги заштитиме остатокот од тропските шуми во светот“, рече Сејмур.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО