20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Загинаа 7 цивили меѓу кои и дете

НАЈЧИТАНО

Украинската разузнавачка служба соопшти дека загинале 7 цивили, од кои 1 дете откако руските сили пукале врз евакуациски конвој во регионот на Киев.

Сè уште е непознат бројот на повредени.

Конвојот од жени и деца од селото Перемоха се движел селото Гостролуча по договорениот хуманитарен коридор и специјалната „зелена“ рута кога руските сили почнале да пукаат.

По нападот, окупаторите го принудија луѓето да се вратат во Перемок и да не ги пуштаат од селото, се наведува во соопштението на украинската разузнавачка служба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО