Завршената реплика на круната на деспотот Стефан, нејзиниот дом ќе биде поранешна железничка станица

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерството за култура на Твитер објави дека во рамките на проектот на Историскиот музеј на Србија е завршена репликата на круната на деспотот Стефан Лазаревиќ, врз основа на фреска од црквата Света Троица во манастирот Манасија.

Како што соопшти Министерството, проектот планира да произведе повеќе од 20 круни на српските средновековни владетели.

„Готовите реплики на круните, како и оние што ќе бидат изработени во наредниот период, ќе бидат дел од постојаната поставка на Историскиот музеј на Србија, кој својот нов дом ќе го најде во поранешната зграда на Главната железничка станица во Белград“, соопшти Министерството.

На страницата на Инстаграм на Историскиот музеј е наведено дека се завршени реконструкциите на круните на царот Душан и кралот Милутин.

Историскиот музеј на Србија започна проект со своите надворешни соработници за создавање идеални реконструкции на круните на средновековните српски владетели, кои ќе бидат прикажани на јавноста во идната постојана поставка на Музејот.

Се вели дека круната на деспотот Стефан ја изработил филигранот Горан Ристовиќ Покимица врз основа на фреска и дека е изработена од позлатено сребро, обсидијан, турмалин, аквамарин, гранат, аметист, култивирани рубини и сафири и слатководни бисери.

Направил и идеална реплика на кралот Милутин од позлатено сребро, рубини, сафири, аметисти, лапис лазули и бисери врз основа на фреска од манастирот Студеница, како и реплика на круната на царот Душан.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img