24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Забрзајте го вашиот метаболизам во 10 едноставни чекори

НАЈЧИТАНО

Будењето и активирањето на организмот, за жал, нема никаква врска со магични формулации и препарати во вид на капсули, прашоци или чаеви. Овој термин подразбира многу повеќе од тоа, пред сè – труд, дисциплина и трпение. За повторно да го „разбудиме“ нашето тело и да ја започнеме работата на метаболизмот, прво мора да престанеме со ригорозните диети и да сфатиме дека за успешно и долгорочно слабеење потребна е промена на начинот на живот.

Кога станува збор за промена на вашиот животен стил, не мислите дека треба да јадете само салата и да лудувате да правите кардио вежби секој ден.

Мали промени за рамнотежа во телото
Се однесува на мали постепени промени кои ќе го доведат телото во рамнотежа и ќе ја стабилизираат телесната тежина. Подолу се дадени некои од најважните ставки кои ни помагаат во овој процес.

1. Дневниот внес на калории не треба да биде драстично под нашите основни дневни потреби (базален метаболизам).

2. Секој ден треба да внесуваме приближно иста вредност на калории, во одреден временски интервал за да имаме одреден континуитет и темпо од ден на ден.

3. Престанете да прескокнувате оброци и избегнувајте да јадете големи количества храна навечер, но распоредете 3 до 5 оброци рамномерно во текот на денот (како што сака и може).

4. Давајќи му на телото доволно калории колку што му се потребни за работата на базалниот метаболизам, односно извршување на сите витални функции на организмот, нашиот метаболизам нема да забави во процесот на слабеење и соодветно на тоа нема да имаме јо-јо ефект.

5. Внесот на протеини треба да биде 1,5 до 2 g на kg ТМ секој ден. Изворот на протеини треба да биде во речиси секој оброк (месо, риба, јајца, јогурти, сирења, јаткасти плодови и семки, протеин од сурутка, колаген, протеини од коноп…)

6. Со доволен внес на протеини ќе ја зачуваме и одржуваме мускулната маса чиј удел во организмот е пресуден за започнување на метаболизмот и трошење калории. Покрај тоа, ќе согориме повеќе калории за да ги свариме протеините и да постигнеме чувство на ситост или да спречиме глад и глад.

7. Внесување на растителни влакна од 25 до 35 g дневно распоредени во секој оброк, консумирање на овошје, зеленчук, семки, јаткасти плодови, интегрални житарки – ќе започнеме со варење, ќе го исчистиме дигестивниот систем (црева, црн дроб…), ќе го регулираме високото маснотии, холестерол и шеќер во крвта и да се постигне чувство на ситост, што ќе спречи прејадување подоцна во текот на денот и желба за храна богата со шеќер. Дополнително, храната богата со растителни влакна има тенденција да има многу поголема хранлива вредност и помала калорична вредност, поради што јадете доволно за да не бидете гладни, но го намалувате внесот на калории, што е клучно за да предизвика губење на вишокот килограми и масни наслаги.

8. Поттикнете го добар внес на масти (авокадо, маслиново масло, какао, масло од канола, омега-3, семки и јаткасти плодови ().

9. Внесувајте доволно течности. Течноста е исклучително важна за правилно функционирање на метаболизмот, чистење на дигестивниот систем, мочниот меур и бубрезите. Течноста ги отстранува штетните нуспроизводи од телото и ги поддржува нашите внатрешни органи да функционираат правилно.

10. Вклучување на физичка активност (пожелно е да се комбинираат вежби за сила со одење или некои кардио вежби според можностите или интервален тренинг со висок интензитет). Физичката активност ја стимулира потрошувачката на калории, што доведува до губење маснотии и губење на тежината, го поддржува нашиот кардиореспираторен систем, го регулира високиот крвен притисок, високите масти и шеќер во крвта и ги буди и активира нашите мускули кои се „мотор“ на нашето тело и го зголемуваат базалниот метаболизам. .

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО