2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Забрането пушење насекаде, дури и на плажите..

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Мексико донесе еден од најстрогите закони за контрола на тутунот во светот, со кој се забранува пушење на сите јавни места, пренесува Metropoliten.si.

Мерката, која беше одобрена за прв пат во 2021 година, вклучува и забрана за рекламирање на тутунски производи.

Неколку земји од Латинска Америка веќе имаат легитимизирано создавање на различни јавни простори без пушење, а мексиканското законодавство во оваа област се смета за најстрого и најсеопфатно.

Значи, пушењето не е дозволено никаде во Мексико, ни во парк, ни на плажа, хотел, канцеларија, бар…

Закон од 2008 година воведе посебни области за пушачи и непушачи во баровите, рестораните и работните места во Мексико, а сега забраната за пушење се проширува на сите јавни места.

Ова вклучува паркови, плажи, хотели, канцеларии и ресторани. Употребата на испарувачи и електронски цигари е исто така ограничена, особено во затворени простории.Панамериканската здравствена организација ја поздрави оваа одлука и и честиташе на мексиканската влада за оваа мерка. Таа истакна дека пушењето е одговорно за речиси милион смртни случаи во двете Америки, директно и индиректно од изложеност на чад од тутун.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img