23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Жителите остануваат заглавени во разурнатиот Мариупол

НАЈЧИТАНО

Црвениот крст соопшти дека тимот што го испратил за да ја олесни евакуацијата на илјадници цивили од Мариупол денеска бил принуден да се врати во Запорожје затоа што било невозможно да се продолжи со операцијата.

– Тимот на МКЦК, кој се состои од три возила и девет лица, денеска не стигна до Мариупол ниту го олесни безбедното минување на цивилите – се вели во соопштението на Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Црвениот крст додава дека неговите припадници утре повторно ќе се обидат да го олеснат безбедното евакуирање на цивилите од Мариупол.

Десетици илјади цивили би можеле да бидат спасени од Мариупол доколку бидат успешно евакуирани со конвој автобуси кои се движат кон опколениот град, соопшти вчера Црвениот крст.

Руското Министерство за одбрана вети дека ќе ги запре нападите за да им се дозволи на цивилите да го напуштат градот, а норвешкиот премиер Јонас Гар Сторе рече дека рускиот претседател Владимир Путин му ветил дека пристапот до градот ќе биде дозволен за хуманитарниот конвој.

Во последните недели илјадници цивили успеаја да побегнат од разурнатиот град, но Украина соопшти дека голем број луѓе кои се обидувале да побегнат биле нападнати од руската војска.

Се проценува дека околу 170.000 цивили останале во нечовечките услови во Мариупол. Поради руските напади со недели нема струја, вода, греење, а и храната и водата се при крај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО