2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Жителите на Врбас маки мачат со дивата мачка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откако црниот пантер наводно повторно е забележан овојпат во српскиот град Врбас, сега се појавија нови поплаки од мештаните дека дивиот ѕвер распарчил неколку овци во ова место.

Црниот пантер пред неколку дена наводно бил видел на шеталиштето „Шлајз“ во Врбас, а животното било снимено на само 20 метри оддалеченост од ресторанот и на 50 метри од првата куќа во градот, во населбата Маџаршор.

На шеталиштето било пронајдено и распарчено тело на куче за кое се претпоставува дека е дело на пантерот.

Според новите непотврдени сознанија и сведоштва на мештаните, пантерот наводно сега направил нова беља – заклал неколку овци, пренесува порталот Мондо.

По Врбас, пантерот наводно е забележан и во српското село Србобран.

Покраинскиот Инспекторат за заштита на животната средина добил видео и од жител на селото Фекетиќ, каде се гледа големо црно животно како трча по атарoтВидеото е кратко, животното брзо трча, па не може точно да се утврди што е. Ловџиите излегле на терен, но не успеале да го лоцираат.

Јавното претпријатие „Војводина шуме“ на 10 ноември објави предупредување за појава на црн пантер на територијата на општина Апатин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img