1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Жителите на Велика Британија беа изненадени од светол метеор на небото

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Обидот да се стави првиот европски сателит во орбитата беше обележан и со светол метеор во ОК. Тој осветли на небото во Лондон речиси истовремено со полетувањето на специјален авион кој во орбитата носеше ракета со девет сателити.

Синоќа од лондонскиот аеродром Њукеј полета специјален авион наречен Cosmic Girl, кој го носеше вселенското летало LauncherOne долго 21 метар со девет сателити. Лансирањето на ракетата не успеа поради непредвидени дефекти, но тоа е првото такво вселенско летало како дел од британската мисија „Start Me Up“. Со него, Обединетото Кралство сака да стане првата европска земја која испрати сателит во вселената.

Првиот обид на вселенската програма на островот, сепак, симболично се совпадна со метеор кој го осветли овој дел од југоисточен Лондон само два часа пред полетувањето на Cosmic Girl. Метеорот беше фатен на камера и од многу Британци кои беа импресионирани од небесниот феномен.

Појавата на метеорот ја потврди и британската национална метеоролошка служба, кој го премина небото околу осум часот навечер по локално време.

Метеорите се делови од вселенски карпи кои со голема брзина летаат во атмосферата на Земјата и изгоруваат.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img