16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Животниот стандард опаѓа како резултат на економската криза

НАЈЧИТАНО

Кражбата на добиток, возила и гориво во селата е во пораст поради кризата на животниот стандард во Велика Британија, се нагласува во извештајот за рурален криминал од осигурителната компанија НФУ Мутуал.

Износот на штети за исплати на осигурување поради рурален криминал во периодот од јануари до март е за над 40 отсто поголем од 2021 година, соопштија од осигурителната компанија.

Тие предупредуваат дека зголемувањето на цените на прехранбените производи може да доведе до дополнително зголемување на кражбите на добиток и влегување на загаденото месо во синџирите на исхрана, јави Би-би-си.

НФУ Мутуал сака владата да формира национална работна група за справување со руралниот криминал.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО