25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Жешките летни денови ќе ги збогати и Орможското лето

НАЈЧИТАНО

Со денешната свеченост во пресрет на Денот на државноста во Ормож започнува и двонеделниот фестивал на Орможското лето. Локалниот институт за туризам, култура и спорт подготви богата програма во која локалното население и посетителите ќе можат да изберат забавна забава додека ги поминуваат топлите летни денови до 8 јули.

Во празничната сабота во паркот на замокот попладне ќе се одржи фестивалот Рожмаринка за најмладите.

Неделата ќе биде посветена на монокомедијата „Од тишина до музика“ на Јуре Иванушиќ.Табу група во петок, 8 јули.

Денешната свечена свеченост и отворање на фестивалот ќе се одржи во 18 часот пред замокот Приштава, а на програмата ќе учествуваат ученици од музичкото училиште Ормож, дувачкиот оркестар на музичкото училиште Ормож и младата поетеса Сандра Кумер. По настанот, Атлетскиот клуб Ормож го подготвува 19-тото ноќно улично трчање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО