20.9 C
Ohrid
Sunday, October 2, 2022

Жестока изјава на Лавров: Сакаат ова да ескалира во поголем конфликт меѓу Европа и Русија!

НАЈЧИТАНО

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за РТ и РИА Новости зборуваше за преговорите меѓу Москва и Киев. Според него, во сегашната ситуација нема смисла да се преговара со Украина.

Лавров потсети на изјавите на западните политичари дека Киев „треба да победи на бојното поле“ и дека сè уште нема потреба од преговарање бидејќи има слаба позиција на фронтот.

„Верувам дека сето тоа, како што велат, е во корист на сиромашните… И затоа што нема да успее и затоа што никогаш нема да можат да формулираат некои работи кои заслужуваат сериозно внимание од сериозни луѓе. Тоа веќе го сфативме“, рече тој.

Тој додаде дека западните земји го држат Киев подалеку од какви било конструктивни чекори, пумпаат оружје и ја принудуваат Украина да го користи сè поризично.

„САД и Велика Британија сакаат конфликтот меѓу Русија и Украина да ескалира во поголема конфронтација меѓу Москва и Европа“, рече Лавров.

Лавров не се сомнева дека на Киев нема да му биде дозволено да преговара додека не се донесе таква одлука во САД.

Претходно рускиот претседател Владимир Путин најави неподготвеност на Киев да ги спроведе истанбулските договори како дел од мировните преговори.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО