27.9 C
Ohrid
Friday, August 19, 2022

Женските панталони, кои ги обожававме пред 20 години, се враќаат во мода

НАЈЧИТАНО

Трендовите на панталоните за пролет и лето 2022 година значат враќање на таа силуета, која беше во мода во летото 2000 година. Овој модел особено ќе сакаме да го носиме во топлите летни денови.

Ајде да се соочиме со тоа: малку облека е толку барана како капри панталоните. Сега, кога сме претежно опкружени со сончево време и високи температури, на памет ни доаѓаат бермуди панталони, кулоти и шорцеви. Ова се трите панталони кои обично ги пакуваме во празничните куфери заедно со лесни крилца. Сепак, капри панталоните обично не се дел од равенката: нивниот крој под коленото лесно се меша и спојува.

Тоа лето не е важна никаква пречка. Трендовите бараат капри панталоните да станат еден вид енергична униформа, еднаква, на пример, на популарноста на „мајки фармерки“. Тие се исто така удобни и разновидни, на пример ќе ги разгледаме предлозите на Мајкл Корс. Американскиот дизајнер ги вклучи во својата колекција за пролет и лето.

Идејата за комплет панталони и здолниште дефинитивно го решава проблемот како да ги носите. Трик за комбинирање, кој можете да го најдете и кај Шанел. Нејзината креативна директорка Вирџини Виард, како голема обожавателка на модата од 80-тите, им се враќа на панталоните кои модната куќа ги претстави веќе во пролетта 2019. Оваа година таа се одлучи за црни панталони со златен затворач, а тој потег го повтори и на здолништата со опуштени дезени во џебовите на половината.

Можете да најдете и капри панталони од брендови како што се Supriya Leele или Acne Studios, во верзии со помалку класични линии. Првата форма додава возен на робот, втората ги прави асиметрични и додава некаков синџир на половината. И во двата случаи, има изложен градник и блузи со проѕирни дезени, кои ја раскажуваат приказната за неуспешната комбинација. Какви чевли можете да носите со оваа облека, која некогаш била популарна дури и кај познатите личности, како што е Мерлин Монро? Се чини дека отворените чевли со малку повисока потпетица се најдобриот избор за да се избалансира тешкиот крој. Можете лесно да ги носите, на пример, со бели чизми до глужд или сандали со прерамки.

Неколку сантиметри ткаенина нагоре или надолу, капри панталоните обично се затворени под колена и претставуваат инвестиција која била дел од гардеробата на познатите личности како Брижит Бардо. Тие беа вообичаени во гардеробата во 1950-тите и 1960-тите, се разбира во комбинација со добри балетанки, како Capezio на Одри Хепберн, но со високи потпетици. Под влијание на спортската естетика и овие панталони станаа дел од униформата од 80-тите години на минатиот век, поточно во тесен крој, како велосипедски панталони.

Во летото 2022 година, трендот на капри може да биде дел и од враќањето на естетиката од почетокот на милениумот: веќе во пролетта 1998 година, тој беше претставен од брендови како Прада и Ана Суи. Во летото 2004 година, Џенифер Лопез користеше капри панталони како дел од нејзиниот стајлинг за разни настани и црвени теписи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО