26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Жена од САД каснала крлеж, починала од редок вирус

НАЈЧИТАНО

Жена од американската сојузна држава Конектикат почина од ретка болест која се пренесува преку крлежи – вирусот Повасана (POWV), соопшти државниот оддел за јавно здравје.

Ова е прва смрт регистрирана во државата и втора во САД оваа година, откако жител на Мејн почина од POWV во април.

Според службата за јавно здравје, пациентката забележала дека има крлеж на нејзиното тело и истиот бил отстранет две недели пред почетокот на симптомите, пишува ABC News.

Симптоми на инфекција
Жената, која имала 90-ти години, ги добила првите симптоми на вирусна инфекција на почетокот на мај, вклучувајќи треска, треска, главоболка, изменета ментална состојба, болка во градите и гадење. Таа била примена во локална болница, каде нагло и се влошила здравствената состојба. Таа не реагираше на стимули во следните две недели и почина на 17 мај. По нејзината смрт беше извршена обдукција и беше откриено дека има антитела на POWV.

POWV обично се шири од крлежи со црни нозе или елени (Ixodes scapularis). Овој тип на крлежи најчесто се среќава во североисточниот дел на САД и југоисточниот дел на Канада. Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека меѓу 2011 и 2020 година биле идентификувани 194 случаи на POWV, од кои 22 резултирале со смрт на пациент.

Нема вакцини или третмани
Д-р Маниша Јутани рече дека вирусот може да се пренесе од крлежи на луѓето за само 15 минути по каснувањето, но дека може да потрае од една недела до еден месец пред да се појават симптомите. Повеќето заразени луѓе немаат симптоми или симптоми слични на грип. Меѓутоа, во тешки случаи, POWV може да предизвика енцефалитис (воспаление на мозочното ткиво) или менингитис (отекување на слузницата околу мозокот и ‘рбетниот мозок). Приближно еден од 10 случаи на тешка болест завршува со смрт, а околу половина од преживеаните пациенти имаат долгорочни здравствени проблеми.

Во моментов нема вакцини или третмани за POWV освен лекови за ублажување на симптомите.

„Користете средства за заштита од инсекти и избегнувајте области со висок ризик“
„Граѓаните да внимаваат на крлежите до доцна есен. Во текот на летото користете средства за заштита од инсекти и избегнувајте области со висок ризик, како што е високата трева, каде што може да се најдат крлежи. Исто така, важно е внимателно да проверите дали носите крлежи откако сте во природа“, рече Џутани.

Ова е втор случај на POWV пријавен во Конектикат оваа година, откако маж во неговите 50-ти се разболе од оваа болест кон крајот на март. Тој бил хоспитализиран поради проблеми со централниот нервен систем, но на крајот бил пуштен од болница и закрепнал, пренесува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО