26.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Жена на гробиштата во Сплит паднала во гроб, пожарникарите ја извлекле

НАЈЧИТАНО

На гробиштата Ловринац во Сплит, 82-годишна жена скршила лисна коска и го исчашила зглобот кога паднала во гробна јама од која во вторникот ја извлекле пожарникарите.

На техничка интервенција биле повикани по осум часот, а заедно со персоналот на сплитската Итна медицинска помош работеле на терен.

Жупанискиот центар за пожари и известување во Сплит известува дека жената паднала во рак длабок два метри на гробиштата Ловринац во улицата Краља Стјепана Држислава. На терен имало возило на Сплитската Јавна противпожарна бригада со четворица пожарникари кои ја ставиле жената на носилка, по што била пренесена за помош во сплитската болница.

Неофицијално се дознава дека 82-годишната жена отишла да го посети гробот на своите најблиски, а кога го поминала делот од гробиштата каде се одвиваат работите на уредувањето, се лизнала и паднала во двометарски рак и бил тешко повреден. По укажаната лекарска помош била пуштена на домашна нега.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО