17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Жена која 17 години ја пушта косата: Таа е мојот скапоцен партнер во животот

НАЈЧИТАНО

Јапонката Рин Камбе (42) 17 години ја пушта косата и сега е толку долга што и требаат два часа да ја суши со фен.

Како што пишува zadovoljna.rs, нејзината коса моментално е долга 213 сантиметри, а не планира да ја скрати.

Таа вели дека често мора да ја врзе косата во пунџа за да ја крене од подот, бидејќи и е многу тешко да ги извршува секојдневните обврски ако и се пушта косата.

За миење на косата и треба повеќе од еден час, а иако успева да ја врзе во пунџа за само десет минути, често мора да ја менува положбата на пунџата во текот на денот, бидејќи косата и е толку тешка што дава има главоболка.

“Ако ја пуштам косата, имам проблеми со речиси сè што правам, толку лесно ми е да се сопнам. Не можам ни во тоалет да одам, а камоли да се пресоблечам или да јадам”, вели Рин.

Додава и дека косата ја мие два пати неделно.

Правам многу третмани, и после миење ја сушам, треба еден час да ја измие косата и да го направам третманот и масажата, два часа да се исуши, па одете да се грижите и да ја чешлам, давам се од себе да не ја оштетам косата додека ја мие.„Потребни се три часа. Чувствувам дека мојата коса е мојот скапоцен партнер во животот. Таа продолжува да расте секој ден“, вели таа.

Обично, првата реакција на луѓето е да се запрашаат дали нејзината коса е права.

„Кога ќе дознаат дека е, најмногу се шокирани и импресионирани“, додаде таа.

Претходно, на почетокот на 2000-тите, Рин работеше како танчерка и во тоа време носеше кратка боб фризура, која драстично се разликува од фризурата што ја има денес.

Тогаш решила да ја пушти косата бидејќи кратката фризура не изгледала доволно оригинално и впечатливо.

Интересно е и тоа што Рин со својата фризура сака да испрати уште една порака – да ја истакне јапонската култура, да ја направи што попрепознатлива, бидејќи долгата коса е симбол на јапонските принцези.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО