16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Жена испукала неколку истрели во воздух на аеродромот во Далас Лав Филд во Тексас пред полицијата да ја застрела и да ја приведе

НАЈЧИТАНО

Жена испукала неколку истрели во воздух на аеродромот во Далас Лав Филд во Тексас пред полицијата да ја застрела и да ја приведе.

Инцидентот започнал околу 11 часот по локално време кога 37-годишната жена пристигнала на аеродромот и влегла внатре во близина на шалтерите за билети, изјави началникот на полицијата во Далас, Еди Гарсија. Таа отишла во тоалетот, а потоа излегла облечена во качулка, го извадила пиштолот и почнала да пука, очигледно нишанејќи кон таванот, рече тој.

– Полицаецот на местото на настанот ја застрелал во ногата и таа е приведена и се наоѓа во болница. Никој друг не бил повреден – изјавил Гарсија.

Инцидентот предизвика хаос додека луѓето бегале. Мајкл Ловинсон штотуку пристигнал на аеродромот со лет од Денвер и одел кон чекирањето на багажот кога избил хаосот.

– Видов огромно количество луѓе како трчаат од безбедносниот контролен пункт и луѓе кои викаа „пука“. Вработените во TSA нѐ избркаа од споредната врата и почнаа да бегаат далеку од зградата – изјавил Лоевисон за Си-Ен-Ен во порака на Твитер.

Ловинсон снимил видео на кое се гледаат голем број луѓе кои седат на земја помеѓу зградата и асфалтот. „Само ни беше кажано дека имало стрелец и ќе треба да останеме надвор “, рече Ловинсон.

Џони Мохика изјавил за Си-Ен-Ен дека чекал лет на портата 12 кога видел луѓе како трчаат.

– Група луѓе трчаа и извикуваа „бегај“, а оние што седеа (вклучувајќи ме и мене) се засолнија блиску до крајот на нашите седишта – изјавил тој за Си-Ен-Ен.

Тој рече дека „во аеродромот сега сѐ е мирно и безбедно“. Мохика рече дека сега чека да се качи на летот за Сан Антонио, Тексас. Тој рече дека аеродромските власти даваат најави за да им помогнат на луѓето да ги вратат предметите што биле изгубени во метежот. Луѓето околу него биле потресени, но безбедни, рече тој.

Аеродромот Dallas Love Field се наоѓа на околу шест милји северозападно од центарот на Далас и првенствено ги опслужува Southwest Airlines, се наведува на нивната веб-страница.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО